Požadavky rodičů překračují pravidelně při posledních zápisech možnosti města. Až o několik set míst.

Další kámen úrazu spočívá v tom, že místa nejen, že chybí. Když už jsou, tak ne vždy tam, kde by je rodiče nejvíce potřebovali. Na mimořádný zápis do mateřské školy v Kubatově ulici, který se koná tento týden, míří zájemci z celého města. „Na Větrné jsou dvě školky zavřené. V jedné otevřeli plazma centrum pro darování krve a ve druhé se montují ložiska,“ posteskl si včera nad počínáním radnice postarší muž, který přijel až ze sídliště Šumava. Postával s desítkami dalších zájemců ve frontě a doufal, že na něj vybude potřebné místo.

V Kubatovce se tento týden dveře netrhnou. Berou děti do čtyř tříd. Už včera v poledne přitom nasbírali přes čtyřicet řádně vyplněných žádostí. „Zájem je velký,“ potvrdila nával rodičů budoucí vedoucí učitelka Marie Šmídová. Zápis v Kubatovce potrvá až do pátku do 15. hodiny. „Měsíc máme na to, abychom žádosti vyhodnotili. V polovině prosince rodiče obdrží rozhodnutí,“ doplnila Šmídová k dalšímu posuzování žádostí. Od ledna nabídnou v obnovené mateřince, která leží nedaleko základky, 112 míst.

Českobudějovická radnice před lety řadu školek zrušila, protože byl velký nedostatek dětí. Teď se karta dokonale obrátila a městu scházejí objekty, které si mezitím do pronájmu nebo ke koupi rozebrali soukromí zájemci. Podle převažujícího názoru radnice reaguje na požadavky rodičů pozdě. „To si to nemohli spočítat,“ kroutí hlavou Zuzana Vrbková z Českých Budějovic v narážce na fakt, že už několik let je jasné, že se rodí více dětí.

Aby radnice alespoň trochu utišila rozhořčené rodiče, začala obnovovat školky nebo stavět nové pavilony. Potíž je v tom, že počet neuspokojených zájemců je nad síly radnice. Nová místa ve školkách přitom nabízí obyvatelům i Srubec nebo Římov.