Krizový štáb zasedající v Českých Budějovicích už připravoval na zasedání 30. dubna 2020 zahájení provozu mateřských a základních škol. V současnosti je vyhlášen nouzový stav do 17. května, ale dá se očekávat, že některá protiepidemická opatření budou platit i po tomto termínu. Budou se týkat například škol.

„V rámci působnosti města máme 22 mateřských a 16 základních škol, které jsou po dobu vyhlášeného nouzového stavu uzavřeny. V současnosti se na základě vládou schváleného uvolňování krizových opatření připravujeme na otevření základních škol pro žáky posledních ročníků k 11. květnu“, přibližuje náměstek primátora Viktor Vojtko. „S otevřením mateřských škol a prvního stupně základních škol počítáme 25. května, ale zahájení provozu musí být v souladu s hygienickou metodikou ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Ta bude oficiálně zveřejněna během prvního květnového týdnu. V první řadě musíme znát konkrétní podmínky pro zahájení výuky a všechna případná protiepidemická opatření, která bude nutná ve školských zařízeních zajistit. Předpokládá se, že školní docházka nebude pro všechny povinná, záleží na zdravotních dispozicích konkrétních dětí a jejich rodin, ale to vše se dozvíme až z metodiky ministerstev,“ vysvětlil Viktor Vojtko.

„Momentálně krizový štáb města zajišťuje nákup adekvátního počtu ochranných prostředků, jako jsou roušky, dezinfekce, ale i ochranné štíty, ozonizéry a bezdotykové teploměry, které budou zaměstnanci škol potřebovat. Zhruba 300 pedagogických pracovníků v našich školních zařízení je v rizikovější věkové skupině nad 50 let, pro které musíme připravit adekvátní ochranné prostředky,“ řekl primátor Jiří Svoboda.

Cyklisté absolvovali virtuální závod Lipno Lake.
Kooperativa Lipno Lake pro Tomáše Bártu

Termín otevření mateřských škol bude projednávat Rada města na svém zasedání 4. května. V letních prázdninových měsících budou školky otevřeny ve větším počtu, než v prázdninovém režimu jak jsme ho znali v minulých letech. Uzavřeny by měly zůstat pouze ty, ve kterých se plánuje rekonstrukce nebo z jiných objektivních důvodů.

Se zahájením školní výuky souvisí i případná změna režimu městské hromadné dopravy, která po dobu nouzového stavu jezdí v prázdninovém režimu. „Zatím jednáme s dopravním podnikem města o režimu MHD při návratu školáků. Záleží však nejen na počtu žáků, kteří do škol budou dojíždět, ale i na personálních možnostech dopravce. Vše nám jistě také naznačí metodika ministerstev k zahájení výuky,“ sdělil náměstek primátora Viktor Lavička.

Krizový štáb zhodnotil také fungování stanového městečka v letním kině Háječek. Provoz probíhá bez větších problémů, systém stravování, financování i personálního obsazení se daří řešit. Osoby bez domova, které zde nyní využívají zázemí a nocleh, by se zpět do azylového domu v Riegrově ulici měly vrátit nejpozději do 10. června, pokud se nezmění epidemická situace. „Chtěl bych poděkovat Hasičskému záchrannému sboru, který městu zajistil stavbu vojenských stanů a daroval i deky, které zůstanou k využití Městské charitě,“ zdůraznil primátor.

Jana Pichlíková.
Jana Pichlíková bojovala s Italkou o vítězství až do cíle