V pondělí 10. října 2022 večer bylo v českobudějovickém sídle ODS v Husově třídě podepsáno memorandum o budoucí koalici, která povede jihočeskou metropoli po komunálních volbách příští čtyři roky.

V budoucím zastupitelstvu mají signatáři 23 hlasů ze 45. Podle Dagmar Škodové Parmové, která vedla do voleb vítěznou ODS a je kandidátkou na primátorku, se hledala varianta, jak sestavit koalici bez ANO a podařilo se to díky hnutí Jihočeši 2012, které doplnilo vítěznou ODS (16 mandátů), Piráty (3) a subjekt Společně pro Budějovice, který je složený z KDU-ČSL a TOP 09 (3). S mandátem Jihočechů, kteří opustili spolupráci s Občany pro Budějovice na jejichž kandidátce byli zvoleni, má nyní koalice 23 hlasů.

"Sešly se subjekty, které mají zkušenost s vedením města se subjekty, které zatím takovou zkušenost nemají," řekl ke koalici hejtman Martin Kuba (ODS), který při volbách dostal nejvíce preferenčních hlasů a je členem vyjednávacího týmu ODS. Martin Kuba doplnil, že je rád, že se podařilo v jižních Čechách vytvořit koalici na podobném půdorysu, jako je koalice vládní nebo v kraji. "Chceme zrychlit výstavbu a zrychlit projekty, na které Budějčáci čekají," řekl k příštím záměrům koalice Martin Kuba. Následně zdůraznil, že vůbec poprvé bude v čele Budějovic žena a zároveň někdo, kdo se narodil v českobudějovické porodnici.

Ilustrační foto. Městská policie České Budějovice, okresní soud i místo incidentu, při kterém mělo dojít k napadení opilé ženy a jejího partnera na Senovážném náměstí.
Zákrok strážníka v centru Budějovic byl nepřiměřený, zhodnotil expert

Martin Kuba (ODS) zmínil, že v radě města bude mít ODS sedm hlasů z jedenácti. Po jednom místě v radě dostanou i Piráti, Společně a Jihočeši 2012. Piráti a Společně se o jedno místo v radě podělí a vystřídají se po dvou letech. Náměstky má mít ODS tři (dva neuvolnění), Piráti a Společně po jednom uvolněném.

S mandátem Jihočechů 2012 má koalice 23 hlasů ze 45 a jedná se ještě o podpoře ze strany Světlany Procházkové zvolené na kandidátce Občanů pro Budějovice. V končícím volebním období byla členkou klubu ODS, ale jako nezávislá.