V březnu 1924 oznámila Pozemková banka v Praze, že k 31. březnu 1924 je její filiálka v Českých Budějovicích zrušena a majetek, knihy, spisy a další doklady budou předány do Prahy. Naše filiálka Pozemkové banky ve Vídeňské ulici (přejmenována následujícího roku na Rašínovu) byla v tom čase v likvidaci, ač byla ještě v roce 1920 zisková. Ve městě bylo v té době 14 bank. Jistě měla pražská Pozemková banka důvody ke zrušení filiálky. Činnost naší filiálky je propojena s domem, který se stále hovorově nazývá U Smetanů a jímž procházely významné české firmy Baťa, Brouk a Babka a také LI-DO a Smetana-oděvní dům.

Pozemková banka v Praze koupila v únoru 1914 goticko renesanční barvířský dům na rohu Kněžské a Vídeňské (Karla IV.) a dům vedle od MUDr. Antonína Čížka a jeho choti Klementiny v Praze za 72 000 K. Barvířský dům byl poté zbořen a postaven v tom místě bankovní palác. Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka.Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka.Zdroj: Deník/ RedakceNa průčelí do ulice Karla IV. je v reliéfu zobrazen původní dům. Po likvidaci banky koupil dům Bohumil Smetana, zařídil zde obchod LI-DO s pánskou a dámskou konfekcí a v roce 1926 pronajal přízemí firmě T. a A. Baťa, která dosud sídlila na náměstí v domě U tří kohoutů. „Baťů“ se od Smetanů odstěhovali k 1. říjnu 1929 do svého nového domu, kde sídlí dosud.

Oprava fasády banky. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Banka má sovy, kentaury i vyznamenané zedníky

Následně se u Smetanů usadila legendární Broukárna, Bylo jí tam těsno, proto roku 1935 si pánové Brouk a Babka postavili v Divadelní pravou moderní Broukárnu. U Smetanů zůstal oděvní dům Bohumila Smetany a pak Ladislava Smetany. Přečkali německou okupaci a neprodleně v srpnu 1945 oznámili: „Máme opět zboží!“ Za socialismu byl na průčelí instalován neon DŮM ODĚVŮ a v neonových trubicích spokojená, dobře oblečená rodina. Mihnul se Tuzex. Po roce 1990 se v domě usadila Evrobanka. Neudržela se, v roce 1997 následovala Union banka. Také neobstála, zmizela roku 2003. V secesním paláci se bankám z nezjištěných důvodů nedařilo.

Autor: Jan Schinko