Na mimořádné valné hromadě tělovýchovné jednoty Sokol II konané v pondělí 24. dubna 1924 byl schválen návrh správního výboru na koupi stavebního pozemku close Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka. info Zdroj: Deník/ Redakce zoom_in Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka. sousedícím se spolkovým domem na Linecké od pana Richarda Fantla. Návrh byl jednomyslně schválen. Na rozsáhlém pozemku bylo poté v květnu zřízeno prozatímní letní cvičiště. Později tělocvična a v objektu na konci parcely v Tylově ulici loutkové divadlo. V roce 1928 biograf Kotva, provoz zahájen 22. března 1929.

V neděli dne 27. dubna 1924 se členové Sokola II zúčastnili slavnostního sázení pěti dubů u Žižkova kamene v Trocnově na paměť pětistého výročí úmrtí Jan Žižky z Trocnova. V tom čase se skládala lokalita Trocnov ze zbytků tvrze, dvou dvorců a malých rybníků. Poněkud vzdálená vesnice a přilehlé nádraží se jmenovaly Zaluží.

close Vlevo je bývalý Národní dům Sokola II., v tom čase restaurace Kotva, vzadu už se vypíná poliklinika Jih. info Zdroj: Z archivu Jana Schinka zoom_in Vlevo je bývalý Národní dům Sokola II., v tom čase restaurace Kotva, vzadu už se vypíná poliklinika Jih.

List Republikán uveřejnil dne 19. května 1924 upoutávku: „Každý spěchá do Národního domu Sokola II na Lineckém předměstí, který právě převzal nový restauratér pan František Dušek. Má výbornou kuchyni, čepuje výtečné české akciové pivo a rovněž prvotřídní tu- i cizozemská vína lze obdržeti.“

Původní dům s hostincem U Zlaté kotvy z 2. poloviny 19. století koupil Sokol II v roce 1909 od Jana Jandy za 38 000 K. Sokolové potom nazvali objekt - Národní dům Sokola II. Hovorově to byla Kotva a podobně kino, i když se roku 1949 úředně přejmenovalo na Svět a potom na kino Pohraniční stráže. Jako první bylo zbořeno v roce 1974 loutkové divadlo. Roku 1977 někdejší Národní dům Sokola II. Ten vyloženě stavbě polikliniky Jih nepřekážel (dnes jsou v těch místech výtvarně a historicky nehodnotné komerční prostory).

Tělovýchovné jednoty Sokol byly zrušeny v roce 1952. Sokol II působil hlavně na Lineckém předměstí. Sokol I více v centru města a na Pražském a Vídeňském předměstí. Napřed byl jen jeden Sokol. Rozdělení bylo kvůli názorům. Možná Sokol I byli profesoři a Sokol II se cítil jen jako jejich žáci. Po čase Sokol I i Sokol II přiznali, že rozdělení dobré nebylo, ale nijak proti sobě nešli.

Autor: Jan Schinko