Pro větší bezpečnost chodců a také pro krásnou procházku začala ve středu 4. října 2023 výstavba stezky pro pěší mezi vesnicemi Kaliště a Zaliny. Cesta, o kterou obyvatelé Kaliště už dlouho žádali, bude mít štěrkový povrch. Široká bude tři metry a dlouhá bude přes jeden kilometr. „Kolem stezky vznikne nová alej, kde bude kromě dubů vysázeno také 44 ovocných stromů, například jabloní či hrušní ze starých odrůd, které do české krajiny patří,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Maroš.

close Trasa budoucího chodníku mezi vesnicemi Kaliště a Zaliny. info Zdroj: Archiv Magistrátu města České Budějovice zoom_in Trasa budoucího chodníku mezi vesnicemi Kaliště a Zaliny.

Chodci se tak díky nové komunikaci zcela vyhnou frekventované silnici třetí třídy. Na začátku i konci stezky budou osazeny sloupky, což znemožní vjezd motorovým vozidlům. Cena stavby bude sedm milionů korun bez DPH. „Práce by měly skončit pravděpodobně za šest měsíců, s přihlédnutím k zimním měsícům,“ dodává náměstek primátorky.

Přeložka na Vltavě

Začala už také příprava na přeložku cyklostezky u nového sportovního areálu na českobudějovickém sídlišti Vltava. Podle Petra Maroše už se konala tento týden schůzka s projektanty a byl stanoven základní harmonogram příštích kroků.

Přeložka je potřeba kvůli zjednodušení dopravních poměrů v lokalitě. Po přípravě projektu by chtěla radnice vypsat v polovině dubna příštího roku výběrové řízení na zhotovitele. „V květnu by měla navázat realizace. V červnu už bychom mohli stezku otevírat,“ předpokládá Petr Maroš.

Větší bezpečnost, dočasné řešení

Přeložka se podle náměstka primátorky Lubomíra Bureše plánovala už při stavbě nového areálu, ale nebylo ji možné postavit současně se sportovištěm. „Mohli jsme s otevřením areálu čekat. Udělat napřed novou stezku kolem areálu, ale to bychom nestihli otevřít letos,“ vysvětlil už dříve pro Deník Lubomír Bureš s tím, že pro výstavbu areálu byla ideální situace, protože se v lokalitě navazovalo přímo na stavbu teplovodu z Temelína. A v místě už se při pěkném počasí rekreuje velký počet lidí hlavně z přilehlého sídliště Vltava.

Pro větší bezpečnost v lokalitě je nyní na současné stezce pro pěší a cyklisty, která rozděluje sportovní areál na dvě části, osazena značka Cyklisto, sesedni z kola. Značku nechalo podle Lubomíra Bureše osadit město, ale jedná se o dočasné řešení. Lubomír Bureš k tomu dodal, že od začátku město upozorňovalo na to, že nějaké úpravy bude situace vyžadovat už při otevření areálu.

Přeložka je naplánovaná

Pro řešení větší bezpečnosti na stezce a v jejím bezprostředním okolí se zvažovalo namalování piktogramů na vozovku nebo například husté nízké keře podél komunikace. Jenže keře by potřebovaly čas, aby dostatečně vzrostly a provoz v areálu ukázal, že zájem o jeho využití je mimořádný. Jako nejlepší řešení se zvolila značka Cyklisto, sesedni z kola.

Lubomír Bureš k tomu dodal, že značka platí jen pro úsek dlouhý přibližně 200 metrů a jde jen o to, aby cyklisté sesedli z kola a provedli bicykl kolem areálu. Chystaná přeložka povede stezku pro pěší a cyklisty mimo sportovní areál. V pásu, který zbývá mezi areálem a průmyslovými a obchodními stavbami při výpadovce na Písek.

Sportovní areál Vltava | Video: Edwin Otta