Šestasedmdesát nalezených kol bude ke koupi v pondělí 20. června od 14 do 16 hodin a ve středu 22. června 2022 od 10 do 12 hodin v prostoru bývalých kasáren – vjezd z ulice Žižkova. Jejich cena je v rozmezí od 100 do 500 korun. „O prodej levných kol je mezi lidmi vždy velký zájem. Podle sdělení pracovníků odboru vnitřních věcí magistrátu jde převážně o pánská kola nalezená v druhé polovině roku 2017 a v roce 2018. Město je ze zákona musí uskladňovat tři roky. Na některá se dá nasednout a odjet, další se hodí spíše na náhradní díly,“ říká primátor Jiří Svoboda.
Pěší pohyb byl zase hlavním mottem návštěvy několika úspěšných reprezentantů jihočeské metropole na radnici. České Budějovice se v nedávné výzvě 10 000 kroků umístily na 15. místě z 91 zapojených měst z celé ČR. K úspěchu nejlepší ženě, muži, nejstaršímu aktivnímu účastníkovi, ale také zástupci nejlepšího týmu a školního týmu poblahopřál primátor Jiří Svoboda.
Různá motivace
„Povídali jsme si hlavně o motivaci. Dát si vysokou laťku a říct si, že každý den musím ujít tolik a tolik kilometrů, a pak poslechnout sám sebe, to je ve výzvě nejdůležitější. Paní Žáčková jako nejlepší žena překonala svůj říjnový rekord. Svěřila se, že chodí denně z Kamenného Újezdu do Českého Krumlova pěšky. Nejstarší účastník zase přijal výzvu svého syna a jako tým spolu chodili pro zlepšení zdraví a kondice. Letos se zapojilo i několik školních týmů, ze kterých byla nejúspěšnější třída 6.A ze ZŠ Nerudova. Je dobře, že i dnešní teenageři našli v sobě chuť opustit pohodlí, počítače a chodit či běhat a hrát týmově. V nejúspěšnějším klasickém týmu se sešli lidé z celé republiky, z nichž někteří ušli 80 a více kilometrů za den. Motivace byla u každého z výherců jiná, ale všichni se shodli, že už se na další říjnovou výzvu těší a zapojí se,“ řekl po setkání Jiří Svoboda.
Pohybu se týká i morální záštita, kterou schválila rada města. Drží ochrannou ruku nad 20. ročníkem Českých akademických her, které vůbec poprvé hostí Jihočeská univerzita, zejména její Pedagogická fakulta. „Jubilejní ročník se uskuteční od 15. do 22. června 2022. Jde o pravidelnou multisportovní studentskou soutěž, letos v celkem 20 sportech, z čehož je 13 individuálních a 7 kolektivních. Vysokoškolští sportovci budou bojovat o titul Akademický mistr a mistryně. Hry organizuje Česká asociace univerzitního sportu,“ uvedl primátor Jiří Svoboda s tím, že se očekává 1500 sportovců. Slavnostní zahájení se uskuteční v obřadní síni radnice ve středu 15. června od 17 hodin.
Táborníci ze Stromovky
Ve městě jsou trvale činní i příznivci pohybu ve volné přírodě podle tábornických zásad. Pozvání členů České tábornické unie přijal náměstek primátora Tomáš Chovanec a přišel je pozdravit do jejich mateřské klubovny ve Stromovce. Česká tábornická unie je nezisková organizace, která vede své členy k touze po osobním rozvoji a osvojování životních hodnot jako je pravda, spravedlnost, odpovědnost za slabší či sebedisciplína, a jednou z jejích hlavních zásad je také respekt a úcta k druhému člověku.
„Velice je oceňuji, protože nabízejí smysluplnou náplň volného času. Aktivně trávit chvíle v přírodě a v souladu s ideály je něco, čím by děti měly procházet právě v tomto věku. Sám si vybavuji vlastní dětství spojené s Junákem, skautingem a trampováním, tohle prostředí je mi opravdu velmi blízké,“ říká náměstek a zároveň děkuje všem tamním vedoucím. Česká tábornická unie naplňuje principy myšlenek lesní moudrosti E. T. Setona a tradice historického československého trampského hnutí. Hlavní cílová skupina jsou děti a mládež od 6 do 26 let. Tábornické kluby Jihočeské oblasti mají aktuálně 1068 členů.
Setkání se seniorkou
Náměstek Tomáš Chovanec se setkal také s jednou z obyvatelek českobudějovického Domova pro seniory Hvízdal. Vyslyšel zájem o osobní návštěvu a přijel pozdravit obyvatelku domova Drahomíru Borovkovou.
Ta žije v domově skoro půl roku. Zpočátku byla ve velmi špatném zdravotním stavu, téměř nechodila. „Je to moc milá dáma. Pobyt tady jí vyloženě svědčí, udělala veliký pokrok. Pohybuje se s chodítkem, má zase radost ze života a velmi si pochvaluje nejen odbornou péči zdravotnického personálu, ale také stravování i kulturní program. Ráda chodí mezi lidi pečlivě upravená a od paní ředitelky vím, že jí byla přidělena dobrovolnice, se kterou si ráda povídá,“ říká náměstek. A co více? „Stala se aktivní členkou výboru obyvatel domova a při pravidelných schůzkách tlumočí požadavky nebo připomínky klientů,“ dodává ředitelka DpS Hvízdal Simona Žigová. Domov v současné době poskytuje služby 280 klientům.