To bude s největší pravděpodobností konec ambiciózního plánu. Poslední nadějí pro JSPH byla žádost, aby rada města prodloužila termín pro představení investora. Radní to ale včera většinou hlasů odmítli. Primátor Juraj Thoma sice upozornil, že do konce března stále ještě existuje šance investora představit.

Antonín Kazil 
z Jihočeské společnosti přátel hudby s tím ale nepočítá 
a včera se netajil zklamáním. „Nepotěšilo mě to," reagoval Antonín Kazil na zprávu o rozhodnutí městské rady. Připomněl, že projekt už stál nemalé úsilí všechny, kteří se mu věnovali a že před podpisem byla dohoda s možným provozovatelem.

Uznává sice, že Jihočeská společnost přátel hudby nedokázala do konce března představit investora stavby Rejnoka, ale zdůrazňuje, že tak velký projekt chce nějaký čas. Termín představení investora byl dohodnut v minulém roce. „V tu dobu jsem myslel, že to stihneme," říká Antonín Kazil.

Představitelé města ale nechtěli dál vyčkávat, a také museli brát ohled na chystanou rekonstrukci kulturního domu Slavie. Jiří Grauer, který působil v různých kulturních institucích ve městě, uvítá, když se nyní město soustředí třeba právě na obnovu Slavie.

Rejnok uvolní cestu Slavii

Velká otázka se přinejmenším poslední rok vznášela nad obnovou kulturního domu Slavie 
v Českých Budějovicích. Otazník souvisel s možností, že by v krajském městě vzniklo další kulturní centrum – Rejnok. Pokud se Rejnok stavět nebude, možná právě ve Slavii vznikne velký sál, který městu chybí.

Pokud by „pád" Rejnoka znamenal obrat města k reálným potřebám kultury v Budějovicích, uvítal by to například Jiří Grauer, působící momentálně v Jihočeském divadle. „Trochu vidím do fungování kulturních institucí ve městě," říká Jiří Grauer a dodává, že podle něj by bylo například obtížné zajistit, aby se projekt nového centra provozně uživil.

Nečekal ani, že bude nyní v březnu oznámen investor a připomíná, že nikdy nebyl předložen projekt provozního fungování Rejnoka. Jiří Grauer rozumí z výše uvedených důvodů současnému postoji města, ale zároveň zdůrazňuje, že také chápe velké úsilí, které do projektu Rejnoka věnoval Antonín Kazil a Jihočeská společnost přátel hudby (JSPH).

Ta ale nedokázala přivést před radu města investora v domluveném termínu, a tak by Rejnoka pro České Budějovice zachránil asi jen zázrak. Antonín Kazil však v souvislosti 
s Rejnokem poukazuje na jiné investice, které se připravují roky a nikdo při nich ultimáta nedává. „Podívejte se, jak dlouho se připravuje dálnice, léta. Rakušané už budou na hranicích  a my nic. Na všechno je dost času," říká Antonín Kazil.

Dodává, že nyní se ještě poradí s právníkem a pokusí se o další jednání s městem, pokud na radnici neuspěje, chce se k celé situaci vyjádřit obšírněji. Náklady, které dosud měla JSPH na přípravu stavby Rejnoka, odhadl Kazil na deset milionů korun.
Podle primátora Juraje Thomy město teď přestane blokovat ve prospěch JSPH pozemky, se kterými se počítalo pro Rejnoka. Způsob jejich využití se ale bude teprve hledat.