Jídlo a zázemí účastníkům zajistí Koleje a menzy Jihočeské univerzity. Jejich ředitel František Vrtiška si pochvaluje přístup svých zaměstnanců. „Celý týden budeme v plné síle, nikdo si nevzal volno. S akcí počítáme už tři roky."

Na kolejích ubytují dva tisíce sportovců. „Při nabízení lůžek jsme zohlednili počet cizinců, kteří ve městě přes prázdniny zůstávají," říká František Vrtiška. Každý den pro účastníky připraví přes dva tisíce snídaní, obědů a večeří. „U svých zaměstnanců jsem se setkal s obrovskou ochotou, vypomáhat nám budou také někteří studenti," doplňuje.

Tomáš Marek z organizačního výboru nepředpokládá, že by akce nějak vážněji rušila pohodu obyvatel. „Komplikací může být průvod účastníků, který půjde v úterý kolem páté hodiny odpoledne z náměstí Přemysla Otakara II. do Budvar areny," zmiňuje jediný možný zádrhel.

Festivalu se zúčastní gymnasté z jedenadvaceti evropských zemí.

Eurogym 2016Eurogym je největší evropský gymnastický festival mládeže. 10. ročník akce budou od 18. do 24. července hostit České Budějovice. Na účastníky čekají workshopy, semináře i vystoupení pod širým nebem.

Do města zamíří tisíce gymnastů

Organizátoři Eurogymu, festivalu gymnastů, který za týden začíná v Budějovicích, pro sportovce připravili řadu workshopů. Na nich si budou moci vyzkoušet nové styly i zdokonalit své dovednosti.

Součástí programu budou také vystoupení účastníků v ulicích města. Od středy do pátku obyvatelé uvidí cvičení na pódiích pod širým nebem, konkrétně na náměstí Přemysla Otakara II., na Lannově třídě, Mariánském náměstí a na Sokolském ostrově. Sportovci zde budou cvičit od dvou do šesti odpoledne.

Zázemím pro konání většiny workshopů bude areál budějovického výstaviště. Nepříjemnosti můžou nastat při výjezdech autobusů například směrem na Hlubokou nad Vltavou, kde se uskuteční některé workshopy. Prostory sportovcům nabídne i Jihočeská univerzita, v blízkosti kolejí vznikne Gymzone, tedy místo pro setkávání účastníků Eurogymu, kde bude možné relaxovat i zabavit se na speciálních sportovních atrakcích. Budvar arena pak bude hostit zahajovací i závěrečný ceremoniál a také páteční gala vystoupení.

Kromě samotných sportovců a trenérů přijedou také rodiče účastníků a příznivci různých sportů, dohromady tedy na Eurogym zavítá asi pět tisíc lidí.

Vzhledem k vysokému počtu účastníků budou bezproblémový průběh akce zajišťovat také stovky dobrovolníků z Česka i ze zahraničí. Zájemci se stále můžou organizátorům hlásit na webových stránkách události. Organizátor Tomáš Marek potvrzuje, že více pomocných rukou rádi uvítají. „Ochotných lidí není nikdy dost." Jedinou podmínkou je věk nad 16 let, výhodou je znalost cizích jazyků. Dobrovolníci budou mít zajištěné ubytování, jídlo, dopravu a volné vstupy na akce Eurogymu.

Vedoucí dobrovolníků Martin Nikl dodává, že pomoc při Eurogymu může být dobrou zkušeností. „Pro někoho, kdo se chce zlepšit v komunikaci a vyzkoušet si používat cizí jazyk v praxi, je Eurogym skvělá příležitost." Přípravy už vrcholí, organizátoři denně řeší desítky jednotlivostí. „Každá podobná akce organizačně končí až ve chvíli, kdy odjede poslední účastník," shrnuje Tomáš Marek.

PAVLA VOLFOVÁ