V pátek 18. května se otevře pro zkušební provoz sedm set metrů nové komunikace mezi budějovickými sídlišti Máj a Vltava. Největší dopravní stavba ve městě za poslední roky vyšla město a kraj na 117 milionů korun. Budějovice investovaly podle náměstka primátora Petra Holického 55 milionů.

Součástí propojky sídlišť je třeba i cyklostezka nebo sloupy připravené na budoucí zavěšení trolejového vedení. Nová silnice, která spojí ulice Milady Horákové a Strakonickou, se ale potýká s problémem hygienických limitů. Měření hluku před zahájením stavby ukázala v ulici Milady Horákové u křižovatky s ulicí Evžena Rošického překročení hranice pro noční zátěž. A někteří obyvatelé sídliště se obávají, že další provoz situaci ještě zhorší. Hygienici proto dovolili stavbu jen s podmínkou, že v noci se po komunikaci nebude jezdit.

Rychlejší cestu mezi největšími českobudějovickými sídlišti Máj a Vltava přinese řidičům nová komunikace, která spojí ulice Milady Horákové a Strakonickou. Do zkušebního provozu má být uvedena v pátek.

Podle náměstka primátora Petra Holického nabídne třeba lepší dopravní napojení sídliště Máj na komunikační síť města. „Omezí také zdržení, která v dopravní špičce vznikají u křižovatek ulice Oskara Nedbala s Husovou třídou a Rošického ulicí,“ připojuje Petr Holický a zlepšení provozu se očekává i v Branišovské ulici. „Sníží se také dopravní zátěž v obydlených ulicích Čtyřech Dvorů, zejména v ulici Oskara Nedbala,“ dodává Petr Holický.

V ulici Milady Horákové poblíž křižovatky s Rošického ulicí se ale naopak očekává zvýšení provozu a přitom tam byly protihlukové limity pro noc překročené už nyní. Hygienici proto dovolili stavbu nové silnice jen s podmínkou, že na ní bude vyloučena noční jízda od 22 hodin do šesti ráno následujícího dne.

Příslušné dopravní značky už jsou v lokalitě připraveny a doporučují objížďku po Husově třídě a ulici Evžena Rošického. Možná ale nebudou dočasně platit.

Podle policejní mluvčí Štěpánky Uhlířové rozhodl odbor dopravy magistrátu, jako silniční správní úřad o tom, že v souvislosti se zkušebním provozem budou výše uvedené značky zakryty. Zkušební provoz by měl trvat až do května příštího roku a v jeho rámci se má uskutečnit například i nové měření hladiny hluku na nové silnici a na navazující části ulice Milady Horákové.

Kolik řidičů by mohlo v budoucnu propojku sídlišť využívat naznačuje poslední sčítání automobilů v Husově třídě mezi výstavištěm a Branišovskou ulicí. „Denně tu oběma směry projede v průměru za 24 hodin 23 000 aut,“ říká náměstek primátora František Konečný.