V Česku se totiž tento hmyz rychle šíří, přičemž nejlépe se mu daří ve velkých městech.

„V posledních třech letech vyjíždíme až čtyřikrát týdně hubit štěnice. Podle střízlivého odhadu osídlily v krajském městě kolem tisíce bytů,“ potvrdil Bohumil Měšťan, odborník v oboru dezinsekce.

Lidé si podle něj nejčastěji cizopasníka přinesou ve starém nábytku. V poslední době se v Budějovicích rozšířily případy, kdy někdo vyhodí na ulici čalouněný nábytek, v němž štěnice hnízdí. Než jej stačí odvézt úklidová firma, někdo jiný si kus nábytku odnese k do bytu a ten se tak stane novým zdrojem šíření.

„Za vyšší výskyt štěnic může turistika a také letecká doprava zboží. Někdy štěnice zanese do bytu návštěva a nebezpečná je v tomto ohledu také záliba ve starožitném nábytku,“ vyjmenoval možné způsoby šíření Měšťan.

Lidé však také nesmí zapomínat na to, že se štěnice pohybují i po vlastních nohou a urazí tak až 50 metrů. V panelovém domě se mohou snadno přesunout do sousedního bytu.

Že se štěnicím v krajském městě daří, potvrdil i ředitel Správy domů Ladislav Volf. „Setkali jsme se s nimi v ubytovně, kde žijí i problematičtí nájemníci, kteří sbírají nábytek na ulicích,“ řekl. Dodal, že dezinsekce je stojí zhruba sto tisíc korun ročně.

Problémem také je, že se o štěnicích v posledních letech příliš nemluvilo a mladí lidé je neznají. Kvůli tomu se prodlužuje doba nahlášení zdroje.

Pokud má kdokoli podezření na štěnice, měl především důkladně prohlédnout lůžko. Skrývají se často ve štěrbinách a čele postelí, roštech, švech matrací a místě, kam člověk pokládá hlavu.

Štěnice
Drobný červenohnědě zbarvený hmyz, který se živí výhradně lidskou krví. Reakce kůže napadených lidí se liší – od zarudlých otoků, které velice svědí, až po malé štípance podobné těm od komárů.