Radnice chce zahájit práce na jeho pořízení ještě v červnu. Nový územní plán jihočeské metropole by měl radnici stát 15 milionů. Prvním krokem bude podle náměstka primátora Petra Podholy výběrové řízení na zhotovitele. „Návrh výběrového řízení je hotový, měl by jít do nejbližší rady města,“ říká Petr Podhola a připojuje, že vyhlášeno by mělo být už v červnu. Náklady na pořízení nového územního plánu se odhadují na 15 milionů korun.

Základní podmínky pro život města by se ale v novém dokumentu měnit moc neměly. „Územní plán z roku 2000 je nadčasový dokument,“ říká Petr Podhola s tím, že čekat se dají spíše dílčí zásahy a změny. A třeba hledání nových rozvojových ploch.

Podle Ireny Šefčíkové z budějovického spolku Domovina má být nový územní plán především vizí pro České Budějovice na příští desetiletí a přijmout změněný pohled na utváření měst ve 21. století například v oblasti dopravy. „Má vycházet z potřeby nové kultury mobility, která dává více místa pro pěší a cyklisty, zajišťuje prostor pro aktivní mobilitu těch nejmladších, pamatuje na výstavbu veřejné dopravy, mobilitu mezi regiony, účinnou organizaci nákladní přepravy,“ vypočítává Irena Šefčíková.

Územní plán určuje mimo jiné charakter zástavby jednotlivých čtvrtí, klíčové komunikační tahy nebo rozsah veřejné zeleně. Už o pouhé změny klíčového dokumentu se vede často tuhý boj. Nedávno to byly třeba spory o přemostění Malše u Malého jezu nebo Vltavy u nemocnice.

Další informace a názory čtěte v tištěném vydání Českobudějovického deníku v úterý 12. června.