Rozhodli o tom českobudějovičtí zastupitelé úpravou městské vyhlášky. Skončí i některé další herny.

Dosud platila pro území města vyhláška z prosince 2009, která vyjmenovávala celkem 106 míst, na kterých lze provozovat výherní hrací přístroje. „Novelizací této vyhlášky a snížením počtu těchto míst ze 106 na 63 plní současná radniční koalice další ze svých programových priorit,“ připomíná primátor Juraj Thoma (OPB). Koalici tvoří vedle primátorovy strany Občané pro Budějovice ještě ČSSD a TOP09.

Z vyhlášky bylo vyškrtnuto celkem 43 míst, kde bylo dosud možné výherní automaty provozovat. Z toho 17 provozoven končí proto, že jejich provozovatelé nepožádali o prodloužení provozu. „Dále bylo vyškrtnuto 26 heren, které se nacházejí ve vzdálenosti kratší než 100 metrů od mateřských, základních či středních škol na území města,“ upřesnil první náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Vyhláška platí od čtvrtka.

Město České Budějovice ani žádná jiná obec nemá v současné době pravomoc regulovat jiné hazardní hry než výherní hrací automaty. Například videoloterijní terminály povoluje ministerstvo financí. Připravuje se ale novela, která by měla pozici obcí posílit.


Ředitelé škol rozhodnutí zastupitelstva oceňují. „Herny blízko škol, to dobré není,“ uvedl ředitel ZŠ J. Š. Baara Vladimír Čunát, i když zdůraznil, že škola nikdy nemusela tuto problematiku u žáků kázeňsky řešit. Za dobré rozhodnutí považuje v obecné rovině krok zastupitelstva i ředitel ZŠ Máj I Luboš Staněk.

Nová vyhláška sice omezila v krajském městě počet míst, kde je možné provozovat výherní hrací automaty. Město ale musí trpně čekat, jestli si provozovatelé nepožádají třeba o povolení loterijních videoterminálů. Na ty nemají města a obce ze zákona žádný vliv.

Budějovice však počítají se solidaritou ministerstva financí, které loterijní videoterminály povoluje. „My doufáme, že se ministerští úředníci v rámci povolovacího řízení zeptají města na názor,“ říká budějovický primátor Juraj Thoma (OPB). Podle Thomy by se úředníci ministerstva měli zajímat o to, zda místo, kde by měl být nově loterijní videoterminál, je uvedeno v městské vyhlášce, která stanovuje seznam heren. Thoma si myslí, že pokud by někdo požádal o povolení videoloterijního terminálu jinde než ve schválené herně, neměl by povolení dostat. Primátor to považuje za jednu z cest, jak zabránit obcházení zpřísněné městské vyhlášky.

Ze stejného důvodu, aby nebyly na poslední chvíli podány žádosti o povolení nových přístrojů, také město před přijetím zpřísněné vyhlášky nejednalo s provozovateli heren.

Ti tak byli postupem města překvapeni a mimo jiné připomínají dohody uzavřené v minulosti. „Před rokem a tři čtvrtě jsme s městem uzavřeli dohodu o autoregulačních opatřeních. Stáhli jsme poutače, reklamy na jackpoty, zavedli elektrické zámky u provozoven,“ vypočetl Jan Šnajdr, člen vedení organizace UNASO, která sdružuje provozovatele zábavního průmyslu.

Podle Šnajdra uskutečnili provozovatelé herem i další opatření, aby vyhověli požadavkům města. Novela vyhlášky je ale pro provozovatele heren nečekaným krokem, aniž by město řeklo, že bylo porušeno něco z dohod, které byly v minulosti učiněny.

„Město nám řeklo, že pokud budeme dodržovat provozní principy, bude nás tolerovat,“ zmínil Šnajdr a dodal, že chce s městem ještě jednat.

Podle primátora Thomy však zastupitelstvo postupovalo podle zákona a mělo zcela ve své kompetenci herny u škol zakázat. Thoma také dodal, že už v minulosti dalo město najevo, že postupně chce herny ve městě utlumovat. Připomněl i hernu, kde jackpot byl přímo ve výloze.

Náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD) očekává, že novela zákona, která se připravuje, dál posílí pravomoci měst a obcí. „Doufám, že zákon dá městům a obcím do rukou nástroje, jak eliminovat a vytěsnit z katastru i loterijní videoterminály,“ konstatoval Joch.