První etapa nové komunikace, která v budoucnu spojí v Českých Budějovicích Branišovskou ulici s ulicí Na Sádkách se má začít stavět už příští rok na jaře. Podle náměstka primátora Petra Holického nyní město vypíše výběrové řízení, jak už schválila rada města.

Nová kruhová křižovatka by měla stát 57 milionů korun bez DPH. "Bude se stavět za plného provozu, budou jen malá dopravní omezení," uvedl k akci Petr Holický a připojil, že podobně už se přestavovala křižovatka Husovy třídy a Strakonické ulice na sídlišti Vltava, když se napojovala spojka na sídliště Máj.

Stavba horkovodu u Temelína - ČEZ začal 15. března 2019 stavět 26 kilometrů dlouhý horkovod mezi jadernou elektrárnou Temelín a Českými Budějovice.  .
ČEZ vybral firmy, které za 1,69 miliardy Kč dostaví horkovod z Temelína

Za provozu

"Branišovská bude stále průjezdná," zdůraznil Petr Holický na adresu komunikace, přes kterou do jihočeské metroole přijíždí řada řidičů ve směru od Dubného a Třebína. V roce 2022 se má realizovat 1. etapa komunikačního řešení lokality. To jest samotný kruháč. Ve druhé etapě se bude stavět silnice od kruhové křižovatky k ulici Na Sádkách, tam se ještě bude možná upravovat projekt. Například ohledně protihlukových stěn. Se 2. etapou se počítá v roce 2023.

Nová křižovatka bude mít například i bypassy, které usnadní průjezd v nejfrekventovanějších směrech. Stavbu křižovatky i nové silnice zajistí radnice, aby se upravily dopravní poměry zejména v ulici Na Sádkách. V poslední době zde totiž soukromí investoři na někdejších loukách za areálem Jihočeské univerzity postavili řadu bytových domů a značně to zkomplikovalo dopravní situaci. Někteří místní obyvatelé přitom kritizovali, že podle územního plánu měly být napřed postaveny potřebné komunikace a následně se teprve mělo stavět. Spory byly i ohledně samotné výstavby. V jednom případě byl dokonce jeden z objektů předmětem zkoumání, jestli odpovídá územnímu plánu.

Vůz české policie - ilustrační foto.
Na internetu uvěřili fiktivním bankéřům, přišli o desetitisíce

I zastávky MHD

Průměr nového kruháče bude 32 metrů, nová komunikace mezi ulice mi Branišovskou a Na Sádkách má měřit 640 metrů a bude vedena dnes nezastavěným územím západně od areálu Jihočeské univerzity. Počítá se také se zřízením nových zastávek MHD. Nedávnou velkou úpravou Branišovské ulice bylo osazení světelné signalizace na křižovatku Branišovské s ulicí J. Opletala.