Zásadní změny dopravy v centru města by chtěla zavést radnice. Rada města už schválila některé kroky, které se nyní budou postupně uvádět v život. Podle náměstka primátora Petra Holického jde o to, aby přes náměstí Přemysla Otakara II. přestalo jako přes obří kruháč jezdit až 500 aut za hodinu. Většinou jde přitom o řidiče, kteří si přes centrum jen zkracují cestu.

V Novohradské v Českých Budějovicích začala v pondělí 17. ledna 2022 objížďka kvůli stavbě D3. Užívá se polovina nadjezdu nad budoucí dálnicí. Dopoledne poslední práce, odpoledne nová trasa.
Novohradská už vede nad dálnicí, začala sloužit polovina nadjezdu, podívejte se

Změny se budou týkat zeleně a dopravy. "Na severní straně náměstí budou vymístěna parkovací stání," jmenuje jeden z příkladů Petr Holický a dodává, že část ulice u Černé věže mezi Hroznovou ulicí a Kanovnickou se změní v pěší zónu. "Aby se omezil tranzit, bude zjednosměrněna Biskupská ulice od Zátkova nábřeží k Široké ulici," naznačil Petr Holický, že vjezd od soudu do centra zůstane zachován, ale od náměstí neprojedete směrem k soudu.

Budějovická Kanovnická ulice by se měla stát pěší zónou.Budějovická Kanovnická ulice by se měla stát pěší zónou.Zdroj: Deník / Edwin OttaPodle náměstka primátora Juraje Thomy se nyní připraví vizualizace, které návrhy schválené radou, představí veřejnosti. "Jsme strašně rádi, že jsme se dobrali tohoto návrhu řešení, jsme si jisti, že to bude hodně probírat i veřejnost," poukázal Juraj Thoma na dlouhé roky, kdy se hledal schůdný model omezení dopravy v centru. Podle radního Martina Pražáka jde o změnu života v celém centru.

Stromy v kontejnerech

Na náměstí se objeví i více zeleně. Stromy by měly být umístěny v kontejnerech na severní straně náměstí. Podle náměstka primátora Iva Moravce se o financování této změny má postarat městská teplárna.

Vepřové hody v Masných krámech v Českých Budějovicích.
Před Masnými krámy se vařil ovar a voněly jitrnice a jelita. Podívejte se

Změny budou uváděny v život postupně, nejdříve chce radnice navržené úpravy představit veřejnosti. V další etapě potom má dojít k osazení závor na vjezdu do centra města, možná v některých částech centra a vjezd by byl povolen pouze zásobování nebo lidem, kteří v centru mají parkovací místo u své nemovitosti.

Most v Papírenské

Rada města zároveň na zasedání v pondělí rozhodla o tom, že se město připojí k memorandu, společně připravenému ještě Jihočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Podle primátora Jiřího Svobody se má vybudovat nový most přes Vltavu u papíren. "Potřeba nového mostu se ukázala při nedávných uzavírkách. Chybí alternativní propojení přes řeku směrem k nemocnici," uvedl primátor s tím, že jde ale o běh na dlouhou trať. Nyní by měl nejprve Jihočeský kraj připravit projekt nového mostu.