I ten, kdo nebydlí v krajském městě, zná problematické poměry na křižovatce u nemocnice nebo na křižovatce Husovy třídy a Branišovské ulice. Denně tudy projedou tisíce řidičů. Obě místa patří k těm, které budějovická radnice zařadila do letošní velké stavební ofenzivy. Ta byla zahájena minulý týden v Pekárenské ulici. Několik křižovatek ve městě se má hodně proměnit. Například dostanou nové semafory.

Nebezpečné dopravní situace vznikají kvůli narůstajícímu provozu například u nemocnice, kde se kříží ulice B. Němcové a L. B. Schneidera. Podle náměstka primátora Františka Konečného tam proto mají provoz do budoucna řídit semafory. Dojde také k úpravě středového ostrůvku pro pěší nebo hran chodníků a vozovky dostanou i nový povrch. Cena zakázky je přes devět milionů korun bez DPH.

Práce by měly začít v květnu, takže všichni, kdo míří do nemocnice by měli počítat s dopravními omezeními. „Průjezd ulicí Boženy Němcové zůstane zachován,“ zdůrazňuje ale František Konečný.

Společnou akcí města a kraje pak bude podle náměstka primátora Petra Holického úprava křižovatky Branišovské ulice a Husovy třídy. „Bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele,“ přiblížil stav příprav Petr Holický.

Celý seriál změn na křižovatkách letos čeká obyvatele jihočeské metropole. Jako první zahájila radnice úpravy křížení Pekárenské a Jírovcovy ulice minulý pátek.

Hlavním cílem akce je větší bezpečnost provozu. Jak zdůrazňuje náměstek primátora František Konečný. „Místo je velmi frekventované a v minulosti zde docházelo k častým nehodám,“ říká František Konečný s tím, že křižovatku mají řídit semafory a dostane také odbočovací pruhy do Jírovcovy ulice. Součástí úprav je i frézování starého asfaltu a pokládka nových povrchů.

Právě frézování povrchu ale minulý týden provázel značný chaos a řidiči se proplétali mezi stavebními stroji chvílemi jen podle vlastní úvahy. Ne vždy byl totiž podle svědectví některých čtenářů Deníku provoz řízen provádějící firmou.

I po vyfrézování starého asfaltu si řidiči stěžují na to, že musí kličkovat mezi kanálovými vpustěmi, které zůstaly vysoko nad úrovní okolního terénu.
Podle náměstka primátora Petra Holického je dodržení běžných bezpečnostních pravidel věcí provádějící firmy. Ta má respektovat návrh opatření, jež jsou vždy součástí projektu. Patří k nim třeba i řádné označení stavby nebo omezení rychlosti pro projíždějící vozidla. Kličkování mezi kanalizačními vpustěmi, které zůstaly nad vyfrézovanou částí vozovky je pak podle náměstka primátora nutným zlem v podobných případech. „Řidič by měl vnímat, že probíhají práce na silnici a že projíždí stavbou,“ říká Petr Holický.

Práce v Pekárenské ulici by měly skončit 7. srpna. Radnici akce vyjde na 11,5 milionu korun.

Změny se chystají i na další budějovické křižovatce. Na dopravě se určitě projeví chystaná nová podoba křížení Branišovské ulice a Husovy třídy. „V křižovatce přibude ostrůvek pro pěší, a pravý odbočovací pruh z Branišovské do města,“ popisuje připravené práce Petr Holický a připojuje, že v Husově třídě se bude směrem k hlavní bráně výstaviště frézovat i starý asfalt a pokládat nový.

Napřed ale radnice chce, aby byla zprovozněna nyní stavěná propojka Strakonické ulice a ulice Milady Horákové.