Včera začala v centru jihočeské metropole platit velká změna ohledně plateb za parkování. Za týden, 8. července 2022, by měla začít platit celková úprava dopravy. Jejím cílem je podle vedení města skoncovat s tranzitním projížděním přes náměstí Přemysla Otakara II., kudy si spousta řidičů dosud zkracuje cestu mezi ulicemi Na Sadech a Mánesova.

Podle odhadů radnice přes centrum denně projede zhruba 5000 automobilů. Z tohoto počtu by mělo zmizet přibližně 40% vozidel. Až začnou platit úpravy. Ty zahrnují například zjednosměrnění Biskupské ulice v úseku od Zátkova nábřeží k Široké ulici, jet bude možné pouze směrem do centra. A ulicí U Černé věže nebude možné projíždět od Hroznové ulice přímo k náměstí kolem Černé věže. 

Podle primátora Jiřího Svobody je záměr radnice kompromisem, který nemá znamenat zásadní komplikace pro místní obyvatele nebo podnikatele. „Ale na druhou stranu by měl významně zklidnit historické centrum, což byl náš primární cíl,“ zdůraznil již dříve primátor Jiří Svoboda pro Deník.

Nová pěší zóna

Zatím formálně tedy vznikne v ulici U Černé věže v úseku mezi Hroznovou a Kanovnickou ulicí pěší zóna. V budoucnu má celá lokalita i s částí Kanovnické ulice u katedrály dostat charakter pěší zóny. Jak to bude v praxi vypadat, ukázaly krátkodobé uzavírky v minulých týdnech například při pořádání Budějovického majálesu, během propagační akce ke kandidatuře Českých Budějovic na titul Evropské hlavní město kultury 2028 nebo při akci Montmartre pod Černou věží o uplynulém víkendu.

K dopravním změnám v Budějovicích bude patřit třeba také otočení jednosměrky v Kněžské ulici, která bude nově směřovat z Široké do ulice Karla IV. Na náměstí Přemysla Otakara II. už také byly na severní straně umístěné velkoobjemové květníky se stromky, které vytvoří klidovou zónu. Podle náměstka primátora Iva Moravce přibyly v klidové zóně i lavičky. V původních plánech radnice měla zóna zamezit průjezdu severní stranou náměstí, ale nakonec bude průjezd zachován, hlavně kvůli plynulosti zásobování. A zeleň a lavičky se rozmístily tento týden na části parkovacích ploch. Podle Iva Moravce najdou náhradu parkovacích míst obyvatelé a podnikatelé z centra v blízkém okolí.

Platba i v noci

Už od 1. července totiž platí v Budějovicích úprava parkovacího tarifu a zón v centru. Nově bude zavedeno placené stání i v noci nebo o víkendech a svátcích. Například na náměstí Přemysla Otakara II., na Senovážném náměstí nebo na Zátkově nábřeží. Radnice tak chce získat pro odpolední a noční stání obyvatel centra kolem 200 míst.

Řidiči z Českých Budějovic i odjinud by tedy měli v těchto dnech zpozornět a věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu značení.