Před podpisem jsou smlouvy o projektu a stavbě parkovacího domu u českobudějovické Sportovní haly ve Stromovce. V současnosti je zde jednoduchá parkovací plocha. Řidiči je ale velmi využívaná a od osmé ráno do odpoledne tu prakticky nemáte šanci odstavit vozidlo. Leží totiž hned při ulici Na Dlouhé louce s jednoduchým příjezdem od Českého Krumlova i od Písku a stání je zde stále zadarmo.

Radnice plánuje současnou kapacitu znásobit stavbou parkovacího domu. Ten má podle náměstka primátora Petra Holického pojmout 495 automobilů. "Bude mít i odpovídající další zázemí," říká Petr Holický a dodává, že součástí vybavení kromě WC nebo výtahů mají být například i stojany na kola.

Zatím má českobudějovický magistrát k novému parkovacímu domu plánovanému u Sportovní haly studii od Ateliéru 8000. V listopadu 2021 vybrala radnice firmy, které by akci mohly realizovat.Zatím má českobudějovický magistrát k novému parkovacímu domu plánovanému u Sportovní haly studii od Ateliéru 8000. V listopadu 2021 vybrala radnice firmy, které by akci mohly realizovat.Zdroj: Vizualizace: archiv magistrátu města České Budějovice

Původně sedm firem

Původně projevilo zájem o účast v soutěži na stavbu parkovacího domu sedm firem. Konkrétní nabídku pak ve finále podaly dvě společnosti. "Jedna nesplnila cenový limit," uvedl k výběrovému řízení Petr Holický. Cenový limit byl stanovený na 130 milionů korun. "Nechtěli jsme dopadnout tak, že bychom si kvůli jednomu projektu nechali udělat díru do rozpočtu. Město má i jiné investiční ambice," vysvětlil náměstek primátora. Původní představy se ale kvůli tomu musely trochu zredukovat. "Aby byl dodržen cenový limit, nebude na střeše fotovoltaika," říká Petr Holický.

Jednou z plánovaných investic Českých Budějovic je parkovací dům u sportovní haly. Dnes je tam parkoviště, které už kapacitně nestačí poptávce.
Budějovice chtějí příští rok investovat téměř miliardu. I do parkovacího domu

Rada města nyní schválila návrh komise, která hodnotila nabídky a stavbu by měla provést společnost Hochtief, projekční práce APP projekt České Budějovice. Projekční kancelář podle Petra Holického dělala podklady třeba i pro parkovací dům, který se stavěl nedávno pro firmu Bosch v Kněžských Dvorech. Radnice počítá s tím, že vítězové soutěže si vyřídí i stavební povolení. Teď by se měly na zakázku podepsat smlouvy.

Začít se má příští rok

Zakázka byla vysoutěžena na 124 milionů korun. "Předpokládáme, že je reálné začít stavět příští rok," doplnil Petr Holický s tím, že realizace stavby by měla trvat přes rok.