Někteří z těch koaličních (město nyní vede uskupení ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS) totiž mandát pojímají se značnou dávkou velkorysosti a na posledním jednání se postupně s přibývajícím časem vytráceli ze sálu.

Opozice, když přetekl pohár její trpělivosti, sáhla podle Ivo Moravce (HOPB) k symbolickému protestu a ze sálu odešla také. V tu chvíli přestalo být zastupitelstvo usnášeníschopné. A musí se sejít 27. června, aby projednalo zbytek programu v náhradním termínu. Není to přitom první případ „ukázněnosti“ koalice v čele města.

Podle Ivo Moravce je chování koaličních zastupitelů špatné. „Každý má zájem být co nejvýš na kandidátce,“ říká Ivo Moravec. Na adresu předčasně odcházejících vzápětí dodává, že když je to asi přestane bavit, prostě odejdou. „Já si myslím, že je třeba, aby ti zastupitelé tam byli, aby ta diskuse měla smysl, měli by setrvat až do konce,“ zdůrazňuje však Ivo Moravec a připojuje, že termíny jsou známé půl roku dopředu a jednou za měsíc nebo dva si snad každý může udělat čas, když se chtěl stát zastupitelem.

Zároveň Ivo Moravec upozorňuje, že opozice si předem zjistila, že nemůže být ohroženo projednávání nějakého klíčového bodu.
Podle primátora Jiřího Svobody (ANO) je vykonávání mandátu věcí každého jednotlivého zastupitele. Účast na zasedání je sice povinná, ale za neúčast neexistuje sankce. „Primátor nemá žádnou kompetenci, jak udržet zastupitele na jednání zastupitelstva nebo zabránit jejich odchodu,“ říká Jiří Svoboda a dodává, že neexistuje žádný zákonný nástroj (kromě ustanovení zákona o obcích) jak donutit zastupitele k účasti na zastupitelstvu nebo zajistit, aby v jeho průběhu neodcházeli. Za spekulaci ale českobudějovický primátor označil názor, který už v zastupitelstvu zazněl, že koalice ztrácí o jednání zájem, jakmile jsou odhlasované body, na kterých jí záleží. Dnešní zasedání začíná v 9 hodin na radnici.