Jubilejní 10. ročník populární soutěže Navrhni projekt vyhrál návrh Komunitní zahrady s venkovní učebnou. Jeho autoři, studenti Obchodní akademie v Českých Budějovicích Husova 1, zvítězili v celostátním finále v konkurenci osmi nejlepších projektů z celé republiky. Finále se uskutečnilo 22. dubna 2022 na ministerstvu pro místní rozvoj. Finalisty přišel osobně podpořit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Se 78 přihlášenými projekty se jednalo o jeden z nejsilnějších ročníků soutěže.

První tři byly následující projekty: 1. Komunitní zahrada s venkovní učebnou, Obchodní akademie České Budějovice Husova 1, Jan Hrdlička, Jaroslava Kaiferová, Lenka Trošková a Hanka Tušlová, pedagog Stanislava Velcová; 2. Centrum zdravé a levné kuchyně, Střední škola obchodu, řemesel a služeb Ústí nad Labem; 3. Revitalizace lesoparku Kokonín, Gymnázium Dr. Antona Randy, Jablonec nad Nisou.

Ixodes ricinus.
Vědci objevili unikátní struktury ve viru klíšťové encefalitidy

"Vítězství nás těší, je to prestižní soutěž," reagovala pro Českobudějovický Deník Stanislava Velcová, která vedla studenty při projektu jako pedagog. Doplnila, že soutěžní návrh na úpravu zahrady se připravoval od listopadu minulého roku. "Teď budeme hledat cesty, jak projekt realizovat," uvedla Stanislava Velcová s tím, že jde hlavně o financování. Vyučující také připomněla, že škola už v této soutěži uspěla vloni, kdy byl její projekt čtvrtý. Studenti navrhli naučnou stezku u Vrbenských rybníků. A díky tomu, že uspěli v rámci participativního rozpočtu v Českých Budějovicích (zvláštní kapitola rozpočtu určená přímo na projekty navržené občany - pozn. red.), tak se naučná stezka i realizuje.

„Čerpání evropských fondů není po administrativní stránce jednoduché, ale těm, kdo si je osvojí, se otevřou bezprecedentní možnosti financování pro jejich projekty,“ uvedl Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci, který přišel studenty pozdravit a popřát jim hodně štěstí ve finálovém souboji. „Čerpání samo o sobě ovšem nestačí a je důležité využít tyto prostředky co možná nejúčelněji,“ dodal Bartoš.

Strakonickou ulici v Českých Budějovicích začne opravovat Ředitelství silnic a dálnic ČR. Dopravní omezení začnou v pátek 22. dubna 2022 večer. Od soboty začne frézování starých asfaltů.
Začínají opravy Strakonické v Budějovicích, tranzitu uberou pruhy

V celostátní porotě soutěže zasedli zástupci ministerstva. Studenti jim své projekty nejprve představili formou krátkých prezentací, do kterých zapracovali připomínky porotců z březnových regionálních kol soutěže. Poté soutěžící odpovídali na otázky ze strany hodnotitelů. Jako nejlepší z celé republiky vybrala odborná porota projekt studentů Obchodní akademie České Budějovice, ve kterém vlastní škole navrhli revitalizaci zahrady, kam umístili venkovní učebnu pro výuku přírodních věd a cizích jazyků.

Studenti Obchodní akademie České Budějovice Husova 1 uspěli v celostátní soutěži Navrhni projekt. Na snímku vyhlášení výsledků soutěže.Studenti Obchodní akademie České Budějovice Husova 1 uspěli v celostátní soutěži Navrhni projekt. Na snímku vyhlášení výsledků soutěže.Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Soutěž Navrhni projekt je otevřena studentům všech středních škol po celé republice. Až čtyřčlenné týmy ve spolupráci s pedagogem mají za úkol vytvořit fiktivní projektovou žádost, kterou by bylo možné podpořit z prostředků fondů EU. Pokud jejich projekt uspěje, dostanou šanci představit jej odborným porotcům v regionech, a v případě postupu do celostátního kola i organizátorům soutěže na Ministerstvu pro místní rozvoj. Úspěch konceptu i kvalitu zpracovaných návrhů dokazuje také fakt, že některé projekty se již podařilo uskutečnit. Mezi realizované návrhy patří například Aktivní park pro seniory ve Stříbře, mobilní aplikace Interaktivní Šumava pro každého nebo přeshraniční projekt Dětská univerzita Trojzemí