Prázdné posluchárny, ale přitom pracující studenti, taková je dnes podoba výuky na všech vysokých školách s výjimkou zdravotnických.
Na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích se vedle výuky po internetu dočkali studenti znovu i videoprůvodce. Videoprůvodci, kteří shrnují základní informace o studiu prvního ročníku, povinnostech i harmonogramu zimního semestru, usnadňují distanční výuku čtyřem tisícovkám studentů českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE). Ta začala 5. října a i během později vyhlášeného nouzového stavu probíhá bez problémů.
Současný stav je sice obtížnější, než klasická výuka, ale škola se s tím dokázala vyrovnat. „Už při jarní, první vlně koronavirové epidemie se nám osvědčilo, že se přijatá opatření neměnila a platila celý semestr. Studenti i akademičtí pracovníci pak mají jasnou představu co, kdy a jak udělat, aby splnili své povinnosti. Z ohlasů, které mám, soudím, že i nyní výuku zvládáme a nastavená pravidla vyhovují,“ uvedl Lukáš Polanecký, ředitel útvaru pro administraci studia a celoživotní vzdělávání VŠTE. Právě jeho útvar a především pak metodička výuky ji aktivně koordinují a zajišťují, aby studijní zátěž byla rozvržena co nejrovnoměrněji a jednotlivé aktivity navzájem nekolidovaly.
„Zvláště novým studentům se snažíme intenzivně věnovat a i přes virtuální výuku držet stanovené pevné rozvrhy a studijní kruhy. Jen mě mrzí, že se nemohou potkávat v prostorách školy, aby si vytvořili mezi sebou plnohodnotné kamarádské vztahy. Ale to je úděl všech škol,“ poznamenal Lukáš Polanecký.
Škole se podařilo virtuálně nahradit i kontaktní výuku v laboratořích, ale i zde, jakmile to bude možné, přejde opět ke klasické formě. „Vybrané technické studijní programy potřebují zázemí kvalitních laboratoří. A to žádná, byť sebelepší, bezkontaktní výuka nenahradí,“ dodal Lukáš Polanecký.