Plocha náměstí v sobotu ožila navzdory zamračenému a deštivému počasí. „Poslední den jsme šli zkusit, jestli vůbec ještě bude něco otevřeného a byli jsme mile překvapení. Dali jsme si na punč, došli s dětmi na malý dětský kolotoč i velké vyhlídkové kolo a nakonec si zabruslit, protože led je pořád krásný. Teď jsme si udělali hlad a vyrazíme domů na oběd,“ řekla Deníku přímo na ledové ploše Lucie Staňková. Poslední možnost bruslení kolem kašny využily ještě během soboty desítky lidí. V neděli pak začali pracovníci ledovou plochu postupně demontovat. „Zatímco v předchozích letech stačilo vzhledem k teplejšímu počasí chladící technologii pouze vypnout a led se sám pomalu rozpustil, teď se bude muset vzhledem k mrazům ručně rozbít a odvézt,“ upřesnil Roman Havel, programový a technický manažer adventních trhů. Poslední zbytek kluziště pak odjede z náměstí v úterý 16. ledna.

Návštěvníky adventního městečka vozilo už několikátým rokem velké vyhlídkové kolo. Z jeho kabinek si tak lidé mohli vánočně nazdobené a nasvícené náměstí prohlédnout z výšky. „Svezli jsme tisíce lidí. Nejsilnější dny byly kolem čerta a Mikuláše, pak všechny víkendy, především soboty, kdy se tu tvořily fronty,“ zhodnotil končící Budějovický advent za obsluhu vyhlídkového kola Patrik Peřina. Provozovatelé atrakce zároveň udělali menší změnu v osvětlení. „Vyhlídkové kolo bylo více nasvícené. Zatímco loni to byly pouze obvodové kruhy a letos jsme přidali žárovky i na ramena z obou stran,“ dodal za provozující Lunapark Holý Antonín Březina.

Tradici sfouknutí vánočního stromu drží v Krumlově už déle než 20 let.
Tři králové v Českém Krumlově zakončili advent. Společně sfoukli vánoční strom

Oblíbené adventní městečko s přibližně osmdesátkou stánků na náměstí Přemysla Otakara II. se návštěvníkům otevřelo loni už od 18. listopadu. Na jeho vzniku se podílely asi čtyři stovky lidí. Organizátoři pro uplynulý ročník nechali vytvořit úplně nové chaloupky více inspirované jihočeskou architekturou. Převažující barvou byla světlá žlutá namísto dosavadní hnědé. „Novinkou pro děti byl pohádkový strom, pod kterým našly krásnou vyřezávanou Sněhurku s červeným jablíčkem a živé sovičky, které si děti mohly pohladit nebo se s nimi i vyfotit,“ doplnila Lenka Střítecká z pořádající agentury Art4promiton. Pro adventní městečko vyřezal řezbář Jiří Nekola také nový betlém. Jeho součástí byla i lavička pro fotografování.

Návštěvníci adventních trhů si užívali také bohatý kulturní program. „Na pódiu se vystřídalo více než 60 interpretů a 85 procent z nich byli Jihočeši, protože jsme chtěli, aby to byla především lokální záležitost. Největší úspěch co se týká počtu návštěvníků pochopitelně měla Marie Rottrová. Velmi úspěšná byla také talentová soutěž škol Vánoční hvězda, kde se zpívalo, tancovalo i hrálo divadlo. Celkem hlasovalo přes 27 tisíc lidí,“ zhodnotil Roman Havel. Přestože adventní městečko je minulostí, organizátoři už začínají plánovat jeho další ročník.