Rada města dala barům, restauracím a nonstopům nůž na krk. Kvůli neutuchajícím stížnostem veřejnosti na řadu provozoven. Vedení města proto připravilo vyhlášku o omezení otevírací doby. I když podle náměstka primátora Juraje Thomy nemá nová vyhláška znamenat automaticky změny v celém městě, přece jen už přinesla první výsledky. A to ještě ani nevstoupila v platnost. Někteří podnikatelé nabídli, že sami zvětší své úsilí, aby dodržování nočního klidu zajistili.

Rada města proto počká, jak se v následujících měsících situace vyvine. Pokud se poměry nezlepší, po prázdninách navrhne rada města zastupitelstvu, aby připravenou vyhlášku schválilo.

Lokality, ve kterých by mohla být městskou vyhláškou omezena otevírací doba nočních podniků, vybrala budějovická radnice na základě podnětů občanů a po konzultacích s městskou policií a Policií České republiky.

Dlouhodobé stížnosti obyvatel města, které obsahovalo i několik petic v posledním roce, se týkají například hluku před provozovnami, nedodržování zavírací doby nebo nepovolených hudebních produkcí. Petice kvůli rušení nočního klidu vloni přišla na magistrát třeba od obyvatel ulic Emy Destinnové, V. Talicha a Kijevské na sídlišti Šumava. Kritika se týkala tamní restaurace, Lidé bydlící v ulicích Chelčického a Žižkova si zase stěžovali na nonstop bar.

Desítky výjezdů do kritických lokalit, kde je opakovaně porušován noční klid, už napočetli tento rok budějovičtí strážníci.

Mluvčí městské policie David Štýfal sice upozorňuje, že ne vždy musely výjezdy souviset s provozem restaurací nebo nonstop barů. Podle primátora Jiřího Svobody ale opakované stížnosti obyvatel města přiměly vedení radnice, aby připravilo vyhlášku, která by mohla omezit v nejproblémovějších oblastech Budějovic provozní dobu nočních podniků. Při vyhodnocování konkrétních míst se však zkoumalo třeba i to, jestli byly stížnosti oprávněné.

Sami provozovatelé některých restaurací či barů teď ale slíbili radnici, že přijmou opatření, která by situaci zlepšila. Například by obsluha měla zajistit, že se nebudou sklenice ani jiné nádobí či popelníky vynášet ven. V pustých nočních ulicích totiž stačí hlouček kuřáků při debatě a obvyklý klid ve spícím městě je ten tam. Nemluvě o tom, že v některých místech jsou téměř pravidlem hlasité spory nebo rvačky i s asistencí policie či zdravotníků. Další opatření se má týkat třeba hudebních produkcí. Jednak nemají být v restauracích či barech otevřená okna, aby nebyla muzika slyšet ven a také budou na aparatury namontovány přístroje, automaticky omezující výkon jen na povolenou mez.

Navíc se na některých restauracích objevila samolepka s nápisem Dodržujte noční klid, jinak městská vyhláška omezí otevírací doby.

Radnice sama chystá zpřísněné kontroly. Podle náměstka primátora Juraje Thomy třeba i za účasti zástupců stavebního nebo živnostenského úřadu.

V případě, že se situace nezlepší, chce rada města připravenou vyhlášku poslat do zastupitelstva ke schválení. Vstoupit v platnost by pak mohla na podzim.