Mimo Krajinskou ulici zatím zůstanou linky elektrobusů, které v Českých Budějovicích spojují záchytné parkoviště v Jírovcově ulici s centrem města a třeba nádražím nebo nemocnicí.

O trasu linky vede radnice dlouhodobý soudní spor s majiteli některých nemovitostí v historickém jádru Budějovic. Vloni sice krajský soud zakázal, aby vozy Krajinskou ulicí jezdily, ale Nejvyšší správní soud rozsudek zrušil a věc se nyní bude znovu projednávat. Spor se vede například o dopravní značení.

Křižovatka ulic krajinská a Hroznová.
Busy v centru Budějovic čeká další soud

Podle náměstka primátora Viktora Lavičky ale nyní město o návratu elektrobusů do Krajinské ulice neuvažuje, ať už jednání u soudu dopadne jakkoliv. „Dohodli jsme s dopravním podnikem, že pro příští rok změna není na programu,“ říká Viktor Lavička. Linka nyní vozí cestující po delší trase ulicí Na Sadech a Karla IV.

Náměstek primátora připojuje, že se chystá studie nového dopravního řešení celého historického centra. A případná úprava linek elektrobusů by se posuzovala v tomto rámci. „Připadají v úvahu různé modely. Teď nemůžeme řešit jednu ulici. Na to v tuhle chvíli rozsudek nemá vliv,“ zdůrazňuje Viktor Lavička.