Nadšené úsměvy zářily včera na tvářích tisícihlavého sboru, který na českobudějovickém náměstí vytvořili lidé spolu se zaměstnanci Deníku, kapelou Dudlajda a soubory Úsviťáček a Bárovácek. Druhý ročník akce Česko zpívá koledy potvrdil, že pod Černou věží zakořenila nová tradice, při níž mohou lidé zapomenout na předvánoční shon a spolu se známými i úplně cizími lidmi si užít hromadné zpívání koled.

„Loni jsme tady byli, bylo škaredě, pršelo a padal sníh, ale bylo narvané náměstí a bylo to krásné," zavzpomínala na loňský, první ročník společného zpívání koled Danuše Pilsová ze Včelné. „Dneska je krásné počasí, tak jsme přišli zase. Je advent, má to krásnou atmosféru," pochvalovala si společně se skupinkou přátel.

Jako první zazněla z pódia „novinářská lidová", jak ji uvedl člen Dudlajdy Miroslav Stecher, Nesem vám noviny, pak si improvizovaný sbor plný skutečných hudebníků i naprostých laiků zanotoval koledy Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma. Čtenáři Deníku na závěr zpívání vybrali Dej Bůh štěstí tomu domu a Pásli ovce Valaši.

Bárováček, který byl na pódiu zastoupen množstvím mladých zpěváků, Úsviťáček 
i s dudáky a kapela Dudlajda ale s posledně zmíněnou koledou neskončili. Nad zaplněným prostorem před pódiem se vzápětí neslo ještě K Budějicům cesta, Kdyby byl Bavorov, Tálinskej rybník a nakonec se ozvalo Na rozloučení. Navzdory mrazivému večeru se všichni dobře bavili.

„Málokdy je náměstí plné tak pozitivních emocí," pochvaloval si primátor Českých Budějovic Juraj Thoma zdárně se rozvíjející tradici. Ani on spolu s manželkou  Zuzanou a kolegy z rady města nechyběl v davu zpívajících Budějčáků. „Společně jsme tu lidem nalévali punč, je tu skvělá atmosféra a bylo by škoda se nepřidat," usmíval se primátor.

Radostné úsměvy naztratili ani ti nejmenší zpěváci na pódiu, kteří se navzdory mrazům oblékli do tradičních krojů a při odchodu ze scény drkotali zuby. „Byla mi veliká zima," připustila ve chvíli, kdy ji už maminka navlékala do připraveného zimního oblečení malá Bára Ježková z Bárováčku.

Na svůj výkon byla ale patřičně hrdá. „Před tolika lidmi jsem zpívala úplně poprvé, ale  trému jsem neměla, bylo to 
v pohodě. Na zpívání jsem zvyklá odmalička," komentovala svůj velký zážitek.

18.30 hodin - „Loni jsme tady byli, bylo škaredě, pršelo a padal sníh, ale bylo narvané náměstí a bylo to krásné," zavzpomínala na loňský, první ročník společného zpívání koled Danuše Pilsová ze Včelné. „Dneska je krásné počasí, tak jsme přišli zase. Je advent, má to krásnou atmosféru," pochvalovala si společně se skupinkou přátel.

18.13 hodin - Všichni si nakonec navzájem zatleskali a pokračuje se šestou "koledou" k Budějicům cesta. Vládne příjemná nálada.

18.11 hodin - Zbývá zazpívat poslední koleda a primátor města Juraj Thoma říká: „Málokdy je náměstí plné tak pozitivních emocí". Zpívá spolu s manželkou a s členy rady města.

18.00 hodin - Začalo se zpívat! Na českobudějovickém náměstí je zhruba 700 lidí a mezi nimi nechybí ani primátor města Juraj Thoma.

17.56 hodin - Na pódiu se řadí dětský sbor Bárováček a Úsviťáček a za chvíli všechno začne. K podiu proudí stále další a další lidé.

17.40 hodin - Náměstím zní hudba v podání kapely Dudlajda, lidé se shromažďují u pódia.

17.25 hodin - Za necelou čvtrhodinku Deník a E.ON podarovaly více než deset lidí, kteří si přišli zatočit na kole a vyhráli nejrůznější ceny, od punče po župan. Do začátku společného zpěvu koled zbývá slabá třičtvrtěhodinka a náměstí se solidně plní.

17.13 hodin - K vystoupení se pomalu chystá kapela Dudlajda a přímo pod vánočním stromem rozlévají radní vánoční punč.

17.02 hodin - Skupinka dětí s rodiči sleduje pohádku na nádvoří českobudějovické radnice.Pohádka na radničním nádvoří. Hraje divadlo Máma a táta pohádku Jak čertík psal vánoční přání. Diváci doslova mrznou a aby se zahřáli, při pohádce i tančí. „Je velký mráz, ale pohádka se nám moc líbí, hned jak skončí tak se půjdeme někam zahřát", řekla Dana Pavlíčková matka 4leté Lucinky.

16.29 hodin - Na pódiu vystupují africké gospelové orchestry, na náměstí se začínají scházet lidé, v rohu u radnice jich je už několik stovek.

16.00 hodin - Před 16. hodinou zní z pódia písně v podání souboru Zpěváčci. Soubor tvoří klienti Arpidy, ale bezvadné provedení vánočních písní jim přineslo zasloužený potlesk. A prostranství před pódiem už se začíná plnit lidmi.