Obyvatelé jihočeské metropolei návštěvníci města mohou od letošního roku využít zajímavou novinku tržního řádu, kterou schválila rada města. Restaurační předzahrádky smějí být v provozu podle náměstka primátora Ivo Moravce po celý rok. Předzahrádky tradičně patří například k atmosféře náměstí Přemysla Otakara II. I jinde ve městě je ale zákazníci rádi využívají.

Dlouhé roky už třeba velký zájem o stánky s punčem v době adventu naznačoval, že rozšíření provozu předzahrádek bude mít u zákazníků ohlas.

Podle podnikatele Martina Pražáka, který provozuje v Českých Budějovicích několik restaurací, jsou předzahrádky v provozu celoročně například v Praze nebo v rakouských městech. „Při pěkném počasí si lidé rádi sednou venku. Nabízíme jednom další službu,“ říká Martin Pražák a dodává, že teď by nechal na zákaznících, jak budou předzahrádky využívat.

Podnikatel míní, že sice nebude stále taková frekvence zákazníků jako v létě, ale jde o zkoušku. „Uvidíme,“ zdůrazňuje Martin Pražák.

Pokud však předzahrádky zabírají část loubí i chodníku mimo loubí, mohou pro některé chodce být až na obtíž. Podobně, jako třeba rozvěšené stojany s oblečenímu obchodů nebo reklamní cedule zvané „áčka“. Prostor loubí je sice podle dřívějšího soudního rozhodnutí majetkem vlastníka objektu, na druhou stranu je ale podle magistrátu chodník veřejnou komunikací…

„Na chodník se pohlíží jako na veřejnou komunikaci a majitel objektu musí umožnit jeho veřejné užívání,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec. Náměstek primátora však vzápětí také upozorňuje na to, že na umístění stolků v loubí není třeba povolení, protože je to na pozemku majitele.

Martin Pražák třeba k průchodu loubím u kavárny Esence, kterou provozuje, zdůrazňuje, že průchod je i v loubí zachován nejméně v šíři 1,5 metru.

A pokud se týká předzahrádek mimo loubí, tak ty už povolení magistrátu potřebují. Radnice umožňuje jejich fungování, podle přesně daných pravidel, například i s ohledem na dopravní předpisy. Ty mimo jiné stanovují, že předzahrádky musejí zachovat od vozovky volný pás chodníku široký nejméně 2,5 metru bez reklamních poutačů a jiných bariér, které by ohrožovaly chodce. Platí ale také, že se každá předzahrádka posuzuje individuálně a její povolení záleží na konkrétní situaci, na tom, kde se nachází.

Upravený tržní řád, který umožňuje fungování předzahrádek v Českých Budějovicích po celý rok, schválila rada města v závěru minulého roku.