V září 2008 založila Zuzana Ženíšková jen tak pro radost taneční kroužek. Vůbec tehdy nepočítala s účastí na soutěžích, přesto letos její svěřenkyně vybojovaly stříbrnou medaili na mistrovství Evropy.

„Vždy jsem milovala hudbu a tanec, byla jsem i v taneční skupině. Když jsem po vážné nemoci zůstala doma, řekla jsem si, že bych se měla k hudbě vrátit a něco vybudovat,“ popisuje Ženíšková, jak se zrodil nápad dát dohromady talentované děti. Vznikla tak skupina Dancing Dolls, kterou tvoří hlavně dívky ve věku od pěti do dvanácti let z českobudějovického sídliště Vltava.

Moderní styl

Dancing Dolls tančí v moderním stylu, základem je pro ně hip–hop, free style nebo r´n´b. „Myslím, že to je druh tance, který baví. Navíc v něm můžete vyjádřit všechny své city a emoce,“ dodává Ženíšková.

Ačkoli ze začátku na taneční soutěže nemyslela, po nějaké době ji napadlo, že by bylo dobré svěřenkyně motivovat a přihlásila je na budějovický Diskodrom. Zde Dancing Dolls obsadily třetí místo, což je katapultovalo přímo na mistrovství Evropy v chorvatské Poreči. „Jely jsme tam s tím, že to bude taková odměna za celoroční práci. Říkaly jsme si, že když postoupíme z předkola do semifinále, tak to bude úspěch. Že nakonec získáme druhé místo v kategorii hip–hop, jsme rozhodně nečekaly,“ připomíná Ženíšková, která sama vybírá veškerou hudbu i vymýšlí soutěžní choreografii.

Domnívá se, že její tanečnice zaujaly porotu především nápadem. „Snažím se dělat choreografie, které mají myšlenku. V kategorii hip–hop moje holky vystoupily se sestavou, která se jmenovala Duhová nálada. Měly bílé mikiny pomalované motivem duhy a duhové boty, vybrala jsem hudbu, kde se zpívá například o řece, a přidala k tomu i zvukové efekty jako déšť nebo bouřku. Některé skupiny tančí moc pěkně, ale je to takové bezduché, já se vždy snažím, aby v tom byl nějaký děj,“ vysvětluje.

Dancing Dolls se na mistrovství představily i v kategorii street dance, zde se proměnily v dívčí armádu. Součástí jejich vystoupení byly vojenské kostýmy, válečné barvy na obličeji, kukly i zvuky letícího vrtulníku a vysílačky. Podle Ženíškové je také důležité, že si tanečnice vystoupení užívají. „Asi zapůsobily také tím, že je to pro ně zábava. Dělají při tanci různé obličeje, třeba vyplazují jazyk. Vždy jim říkám, aby tančily pro diváky, ne pro medaile,“ připomíná.

Na mistrovství Evropy si tanečnice také důkladně prohlédly, co umí konkurence. Ženíšková však zastává názor, že není možné nikoho kopírovat, dobré je pouze se od něj něco naučit.
K ní samotné přichází inspirace různě. Říká o sobě, že je hodně emotivní, a tak se řada věcí, které se odehrávají v jejím životě, promítne i do vznikající choreografie. Konečná sestava se ale rodí postupně. Nejprve vymyslí téma, například duha ji napadla úplně náhodou před spaním. Poté vybírá hudbu a sestaví jednotlivé prvky.

Nouze o muže

V současné době tvoří Dancing Dolls přes dvacet děvčat a jeden chlapec. „Sháním další. Sestavy mohou být smíšené, a když jsou mezi dívkami tanečníci, dá se toho mnohem víc tvořit,“ zdůrazňuje Ženíšková.

Po úspěchu na mistrovství Evropy si žádné další cíle neklade. Chce, aby její tanečnice byly skromné a pokorné, a i když by se jednou mohly podívat na mistrovství i do Ameriky, zatím by to i přes podporu rodičů nebylo finančně únosné.

Své taneční skupině musí Ženíšková samozřejmě obětovat spoustu volného času. Když není v práci, trénuje v tělocvičně nebo u počítače vybírá hudbu a vymýšlí novou choreografii. „Ale nabíjí mě to. Tanec je lék na všechno,“ uzavírá.