Komu vedra vadí

Josef Němec, stavební dělník, pracuje  na Mariánském nám.
"Nejhorší je to v tom vedru po obědě. Nemáme se, kam schovat, maximálně na 15 minut do auta, co máme postavené ve stínu. Děláme od šesti a už tady padl návrh, aby jsme začali už v půl šesté, abychom mohli končit dřív. Po práci dělám na střechách a tam je to snad ještě horší. Ale hypotéka je hypotéka a vydělávat se musí. Stavařina je sezónní práce, a tak si musíme přes léto máknout."

Jan Pitálek, umělecký kovář, 
tvoří v dílně v Hosíně
"Věnovat se kovářskému řemeslu v létě je náročnější než v zimě, protože musím pracovat také 
u výhně. Když byla tropická vedra loni, naměřil jsem tu 46 stupňů, a to mám dílnu ještě v relativně chladné místnosti. Teď bych bral italský způsob práce, to znamená ráno a večer. Naštěstí mi pomáhá buchar, který udělá ty nejtěžší práce se železem, takže se díky němu zapotím o něco méně."

Kdo horko vítá

Stanislav Šulc, manažer prodeje,
LevneElektro.cz
"Největší zájem o takzvané mobilní klimatizace nebo ventilátory jsme zaznamenali v době velkých veder v polovině června. Teď už jsou lidé předzásobení, takže chodí spíše ti, kteří nevěřili v návrat vlny veder. Ale zájem o naše „chladicí" zboží je určitě větší než třeba v první polovině července. Zaměstnanci naší prodejny horkem netrpí. Klimatizaci sice nemáme, ale ventilátory běží naplno."

Lucie Zvánovcová, prodavačka zmrzliny 
v kavárně Magnolia
"Když je horko jako v posledních dnech, zmrzlina jde na dračku. Zejména je oblíbená rakytníková, která je hodně osvěžující. Kdo si zajde o pár metrů dál z náměstí do Kněžské ulice, rozhodně nebude litovat, protože máme čistě přírodní zmrzliny. Chodí hlavně maminky s malými dětmi, kterým vadí chemikálie  v jídle. Děti milují nejvíc jahodovou zmrzlinu."