„Až na jednu výjimku jsou všechny uvedené vodojemy vícekomorové. Vždy tedy budeme čistit jen jednu část a druhá bude k dispozici pro zásobování obyvatel vodou. Kapacita jednotlivých komor je dostatečná, a proto nedochází k žádnému omezení dodávek pitné vody,“ vysvětlil vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.
Jako první se očisty dočkal vodojem Staré Hodějovice, kde práce začaly na počátku tohoto týdne. „Nejprve bylo zapotřebí nechat pitnou vodu z pravé komory řízeně odtéct do spotřebiště, což trvá několik hodin. Až poté jsme mohli začít ručně, s pomocí tlakové vody, čistit dno a stěny a tím odstranit případné usazeniny,“ popsal postup Ondřej Koupal.
Dodal, že čištění jedné komory trvá v případě takto velkých vodojemů tři dny. Součástí je i kontrola a přezkoušení funkčnosti všech armatur a potrubí. Druhou komoru vodojemu zaměstnanci ČEVAKu vyčistí příští týden.
Po vodojemu Staré Hodějovice se pracovníci na konci ledna a v první polovině února přesunou na vodojemy Hosín a Dubičné, který je na Českobudějovicku největší a jeho dvě komory pojmou celkem 5 tisíc m3 vody.
Technologicky nejnáročnější bude naopak údržba malého vodojemu Třebotovice, který má jako jediný pouze jedinou komoru o objemu 50 m3. Ani její vypuštění však nebude pro obyvatele znamenat žádné komplikace, vodovodní síť bude po dobu odstávky zásobena pomocí cisteren. Navíc zde práce potrvají pouze jeden den.