Celkem 2767 dětí bude od září navštěvovat některou z budějovických mateřských škol. Oproti současnému stavu přibylo ve školkách více než dvě stovky míst.

“Požádali jsme si o navýšení kapacity o šestnáct dětí. Od září tak budeme mít šest tříd, ve kterých bude osmadvacet dětí a jednu třídu, kde jich bude dvacet čtyři,“ poznamenala ředitelka Mateřské školy v Papírenské ulici Věra Železná.

Navýšení kapacity o čtyři místa požadovala i školka v ulici E. Pittera. „Může k nám tak nyní docházet až sto osm dětí,“ připomněla ředitelka Lada Seimlová.

Na mnohé rodiče se přesto nedostane. „Sehnat školku je opravdu problém. Je to obrovský rozdíl proti tomu, když jsme tam dávali starší dceru. Bydlíme tu v pronájmu a dlouhá léta jsme tady neměli hlášené trvalé bydliště. Teď jsme si ho ale museli složitě zařídit, bez toho by ani nemělo smysl chodit k zápisu,“ říká Karel Šafář, otec tříleté Sáry.

Někteří z rodičů, kteří do Budějovic například dojíždějí za prací a nemají zde trvalé bydliště, se rozhodli řešit tuto situaci poněkud nestandardním způsobem. Přihlásili se totiž k trvalému pobytu na magistrátu města, čímž splnili jednu z hlavních podmínek, které školky při přijímání dětí mají. Sama radnice s tím ovšem nemůže nic dělat.

„Mohli bychom tomu zabránit pouze tehdy, když by si adresu úřadu zvolil za místo svého podnikání nějaký podnikatel,“ uvedl primátor Juraj Thoma.

Připouští však, že kvůli takovému jednání jsou někdy znevýhodněni rodiče, kteří mají na umístění svých dětí do školky plné právo.