„Hrozí jim trest odnětí svobody na deset až dvacet let,“ napsal deník OÖN. Marvin R. byl zatčen zásahovou jednotkou české policie v dubnu v Č. Budějovicích. (Podrobnosti Deník 8. červnaa 18. května.)

Nepálec na dálnici

56letý Nepálec zabloudil ve středu na Inntalské dálnici – na horském kole po ní ujel půldruhého kilometru. Policii řekl, že je od roku 2004 na „World Peace Tour“. „Ačkoliv u sebe neměl peníze, kreditky ani jiné věci, je stíhán ve správním řízení,“ napsal list OÖN.

Šťastní Dánové

Přes hospodářskou krizi jsou Evropané docela spokojeni. Podle studie obecně prospěšné nadace pro otázky budoucnosti provedené ve 13 zemích se za šťastné považuje 96 procent Dánů. Druzí jsou nečekaně Řekové (80 %), dále Italové (79), Francouzi (77), Holanďané a Britové (72). Závěr patří Turkům a Němcům, z nichž je spokojeno jen 61 procent, a Polákům s 50 procenty. Absolutně nejhůř se cítí Rusové (31 % šťastných).

„Studie mj. prokazuje, že peníze ‚nosí‘ štěstí,“ píše deník OÖN. „Ve skupině dotazovaných s nejvyššími příjmy domácnosti nad 3600 eur je s životem velmi spokojeno 74,6 procenta dotazovaných, ve skupině s příjmy domácnosti do 900 eur jen 45,1 procenta.“

Stát zaskakuje za táty

Z bavorského zemského rozpočtu šlo loni 91 milionů eur pomoci dětem, jejichž rodiče naplní své vyživovací povinnosti. Podpořeno takto bylo 48 000 dětí. Od povinných rodičů pak stát tyto půjčky vymáhá. Podle PNP v poslední době získal zpět 30 procent prostředků.

Veteránské tankování

Pasovský deník PNP láká čtenáře na sobotu do Nového Údolí k projížďce vlakem Adalbert Stifter s parní lokomotivou po jižních Čechách – a speciálně k jejímu doplnění vodou. To mají zajišťovat dobrovolní hasiči z Haidmühle kolem 9.47 a 13.47 hodiny. „K tomu jsme extra nasadili starou pumpu z padesátých let a jeden starý vůz,“ říká v listě velitel hasičů Harald Gibis. Plnění má trvat asi půl hodiny a je prý pro diváky zážitkem.

„Neprázdniny“

Sedm procent žáků základních škol v Horních Rakousích se musí doučovat, z toho pět procent za to platí. V posledních týdnech prázdnin dohání učení 3806 dětí. Podle studie Zaměstnanecké komory nejde přitom jen o propadající, ale vůbec o co nejlepší vysvědčení k možnému přijetí na gymnázium, napsal linecký deník Volksblatt.

V závěru prázdnin stoupá počet individuálních doučovacích hodin o třetinu, skupinových o 15 procent. Nejvíc potřebují děti pomoc v matematice a v angličtině. Rodiče těchto školáků vydali v Rakousku za individuální doučování 127 milionů eur, v Horních Rakousích průměrně na dítě 615 eur. Jedna hodina stojí průměrně 28 eur, sděluje Volksblatt. Dodává, že kromě těchto placených služeb se téměř třetina rodičů přitom učí s dětmi skoro denně, respektive kontroluje je při domácích úkolech. 23 procent se těmito věcmi nezabývá vůbec.

Nebezpečné cesty

V Bavorsku mělo loni na cestě do školy nebo ze školy nehodu výrazně víc dětí než předloni – celkem 20 600, napsal list PNP. Je to o desetinu víc než v roce 2009. „Na tisíc školáků tak připadá sedm nehod,“ uvádí deník. Mluvčí pojišťovny DAK poznamenává, že děti nejsou ještě schopny kompletně se orientovat v silniční dopravě a správně se v ní chovat. Měly by se proto ještě před začátkem školního roku s cestou do školy a s okolím seznámit.