Jak ho vidí žáci„Náš fyzikář, pan profesor Jaroslav Koreš, se zdá být raritním už jen podle svého zjevu. Dobrá, asi není jediný, ale moc učitelů s dredy a tetováním se tedy určitě nevidí. O jeho zálibách rovněž svědčí prakticky vždy černá trička s motivy punku a poga. Ovšem dle vzhledu nelze soudit jeho charakter. Je férový, trpělivý a ochotný pomoci za každé situace. S jeho smyslem pro humor a praktickými příklady ze života nás vždy vtáhne do výuky." Tato slova napsali o svém učiteli žáci v přihlášce do ankety.

V letošním roce má Jihočeský kraj v anketě Zlatý Ámos pouze jednoho zástupce. Tím je právě Jaroslav Koreš, který učí fyziku na budějovickém Gymnáziu Jana Valeriána Jirsíka.

U příležitosti Dne učitelů, tedy v den výročí narození Jana Amose Komenského, se v České republice pravidelně vybírá nejoblíbenější učitel. Kantory do ankety přihlašují žáci. „Nominace si vážím, protože to těm dětem zabralo moře času," říká učitel Jaroslav Koreš, který v letošním roce 
v anketě získá ocenění ČEZ Ámos. To bude oficiálně vyhlášeno v sobotu 29. března 
v Praze. „Je škoda, že odsud nominovali jenom mě, ale třeba se tam v příštím roce sejde víc Jihočechů," dodává.

S nápadem nominovat oblíbeného fyzikáře přišli sami žáci, kteří k přihlášce museli připojit nejen charakteristiku svého učitele, ale i nějakou příhodu, jež vystihuje jeho osobnost a přístup k žákům.

Učení se látky nazpaměť Jaroslav Koreš nemá rád. „Je třeba vše dobře vysvětlit, aby to žáci pochopili. A to se prostě  občas nemusí podařit." Z toho důvodu využívá  různých pokusů, které mají žákům fyzikální jevy přiblížit zajímavou formou. „Pro studenty připravujeme fyzikální experimenty, které i přesto, že jsou jednoduché, umí vyvolat úžas. Fyzika je prostě efektní," zdůrazňuje.

Jaroslav Koreš ale nezahálí ani letos. Pro své žáky plánuje zorganizovat víkendovou hru s názvem Civilizace. Uskuteční ji v Soběnově za podpory firmy E.ON. Jak Deníku prozradil, děti si část herních pomůcek připraví už doma, například na ně čeká výroba vlastních detektorů kovů a dalekohledů. „Úkolem dětí bude dostat smyšlenou civilizaci co nejdál ve vývoji," říká o připravovaném projektu.

„Studenti ve škole jsou opravdu výborní, i díky nim můžu právě takovéhle projekty organizovat," chválí svoje žáky Jaroslav Koreš na závěr.

JANA KLOMFAROVÁ