Postižení putovali s ledovými obklady do nemocnice na kontrolu. Naštěstí se ukázalo, že dopadli relativně dobře, až na důkladné podlitiny. Ale o události se stále živě diskutuje.

Volba krále přitom mohla vypadat docela jinak. „Příprava celé soutěže započala zhruba před dvěma měsíci, kdy jsme uvažovali o různých možnostech, načež padl i nápad variací na paintball," říká Martin Pikous, tiskový mluvčí Budějovického majálesu s tím, že organizátoři kontaktovali člověka, který se paintballu věnuje, a konzultovali s ním možnou konkrétní podobu soutěže. „Jeden z jeho návrhů byl právě takováto střelba, což jsme napoprvé odmítli a shodli se na variantě závodu, v průběhu kterého se adepti na krále měli krýt a dostat maximálně několik málo ran," vysvětluje Martin Pikous.

Omluva organizátorů"Po šesti dnech a několika měsících příprav skončil 12. ročník festivalu Budějovický Majáles. Zdá se, že návštěvníci si celý týden užili a vše proběhlo v pořádku, bohužel až na páteční finálovou volbu krále. Za její podobu a průběh se všem zúčastněným hluboce omlouváme."
Celé vyjádření organizátorů si můžete přečíst ZDE
 

Vinou několika událostí však dostala na jihu Čech podoba klání o krále majálesu spíše nádech bojové hry. „V průběhu týdne došlo z neočekávaných důvodů k dočasné indispozici odpovědného člena týmu. Okamžitě ho sice zastoupil kolega, ale celá věc nabrala zpoždění, kvůli kterému se již nestihla připravit původní varianta," popsal Martin Pikous, proč se uchýlili k této podobě volby. A tak následovalo to, co všichni přítomní viděli v pátek na Sokolském ostrově.

Tři adepti v kombinézách a střelec, který na ně z paintballové pistole pálí jednu ránu za druhou. A přitom stačilo tak málo a celá soutěž by skončila. „Měli jsme domluvené znamení, že mohou vše zastavit," uvedl Bohuslav Fesl, který v Českých Budějovicích provozuje paintballové hřiště.

Stejnou informaci potvrdil i jeden ze samotných adeptů na krále Michal Perevoščikov. „Bylo nám řečeno, že pokud bychom to chtěli vzdát, stačí zvednout ruku," řekl. „Celý týden jsme dřeli, abychom na tom pódiu mohli stát. Pro studenty je obrovská čest být králem majálesu. Tím pádem, když tam stojíte a 500 lidí skanduje vaše jméno, nechcete být tím, kdo to vzdá," přiznal jeden z adeptů na krále s tím, že tam fungovala davová psychóza.

Po dvacet kol tam tak desítky studentů z jednotlivých škol i přihlížející z řad dospělých koukali na netradiční pojetí soutěže o krále majálesu, klání ukončil až jeden z organizátorů. „Po chvíli jsme si uvědomili, že to nikam nevede. Ani v ten moment si ale nikdo z nás nedokázal představit, jak budou kluci vypadat po svléknutí kombinéz," prohlásil Martin Pikous. Desítky podlitin a ran po celém těle, okamžité ošetření a cesta do nemocnice. „V obličejích pořadatelů bylo vidět obrovské překvapení. Okamžitě nám donesli led, abychom si rány chladili, přivolali lidi z Červeného kříže, kteří byli na místě, a ještě nás poprosili, abychom s nimi jeli do nemocnice," zavzpomínal na páteční vyvrcholení Budějovického majálesu Michal Perevoščikov.

Malá předvídavost

Už při soutěži samotné si ale někteří studenti přítomní na majálesu dokázali udržet odstup a dění na pódiu sledovali kriticky. „Výběr soutěže nebyl vhodný. Už od začátku bylo jasné, ze soutěž nemusí mít jasný výsledek, což se nakonec taky stalo," upozorňuje Prokop Pučejdl. „Navíc to byl systém jako při porážení prasat, jen si stoupli před stěnu a nechali do sebe pálit. Vůbec to nebylo o šikovnosti, ale pouze o vůli, kterou má každý velkou, když zastupuje svou školu a je pod tlakem," dodává Prokop Pučejdl.

Do pořadatelů akce se krátce po finále volby krále majálesu pustili poděšení rodiče kandidátů. Nechybí ale ani hlasy, které poukazují na to, že mladíci mohli ze soutěže kdykoliv odstoupit… „Přece, kdyby se soutěžilo, kdo déle vydrží pod vodou, tak se také dobrovolně neutopí," zaznělo v debatě na internetu.

Majáles je přitom akcí, na které se spolupodílejí i školy. Jejich šance vstoupit do samotného dění je však omezená. „My zodpovídáme za dohled při průvodu," řekl ředitel Gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík a dodal, že pro školu akce končí ve chvíli, kdy průvod dorazí k Háječku. „Pak už je účast na majálesu soukromou věcí studentů, tak jsou od nás také informováni," dodává Pavel Kavřík s tím, že další program je věcí pořadatelů.

Ani program, který byl předem k dispozici ale nenaznačoval, co by se při volbě krále majálesu mohlo konkrétně dít. Ředitel Biskupského gymnázia Zdeněk Dvořák už však dokonce upozornil, že bez záruk, že se podobné situace nebudou opakovat, si neumí představit další podporu školy pro majáles. Pořadatelé slibují, že akce pod větší kontrolou bude. „Jestli si něco musíme odnést z letoška, tak to, že se podobný incident už nesmí opakovat," říká rozhodně Martin Pikous. „Podobu finálové soutěže budeme napříště více konzultovat mezi sebou, ale i s řediteli škol, kterým jsme toto při pondělních schůzkách slíbili," dodal Martin Pikous.

Strážníky nikdo nevolalPři majálesu dohlíželi strážníci Městské policie České Budějovice na veřejný pořádek. Do volby krále majálesu ale nezasáhli. Podle tiskové mluvčí městské policie Věry Školkové to bylo proto, že na místě byly splněny všechny podmínky stanovené pro střelbu paintballovou zbraní. Prostor pro střelbu byl řádně vymezen a účastníci střelby byli organizátory akce předem poučeni o možných důsledcích. I přesto se všichni soutěžící střelby paintballovou zbraní zúčastnili. Nikdo z nich v průběhu akce nedal najevo, že by byl jakkoliv zraněn.