Budějovický rozpočet počítá pro Jihočeské divadlo s částkou skoro 120 milionů korun, což je oproti původnímu letošnímu příspěvku o deset milionů více. Peníze, které jsou navíc, budou použité hlavně na oslavy sto let divadla. Větší příspěvek pro tuto instituci chystá i Jihočeský kraj – přes deset milionů korun. Podle ředitele divadla Lukáše Průdka se lze díky tomu těšit i na mimořádné atrakce. Například na Mariánském náměstí, kde se dlouhodobě zvažuje vznik nového objektu pro jevištní umění, by měla dočasně sloužit scéna s názvem Bouda. „Od května do druhé poloviny listopadu,“ zmínil Lukáš Průdek. V plánu je 47 představení, v nichž by účinkoval nejen domácí soubor. „Chceme pozvat i jiná česká divadla,“ říká Lukáš Průdek a připojuje, že k dispozici by mělo být zhruba 280 míst.

Celkové výdaje rozpočtu jsou podle náměstka primátora Petra Holického (ANO) plánované na příští rok ve výši 2,47 miliardy a k největším investicím patří chystaná nová víceúčelová hala ve Stromovce.

Rozpočet:Výdaje Českých Budějovic mají být příští rok 2 478 754 milionů korun. Z toho má jít na investice 621 milionů. Předem známé příjmy města se očekávají celkem 2 302 236 milionů korun. Rozdíl bude dorovnán jednak půjčkou, a jednak předpokládaným přebytkem letošního rozpočtu.

Proč sypat peníze do Jihočeského letiště nebo rovnou špatná koncepce rozpočtu, to byly některé výtky, které včera mířily z opozičních řad směrem k vedení Českých Budějovic. V zastupitelstvu se schvalovaly obecní finance na příští rok a kritice neunikla ani největší plánovaná investice – nová víceúčelová hala ve Stromovce.

Například lídr opoziční ODS Martin Kuba pro Deník upozornil na to, že stále není jisté, kam se uchýlí sportovní kluby působící v nynější hale, která by se měla v létě zbourat. Ani odsunutí projektu o jeden rok totiž nevyřešilo kardinální problém s náhradními prostory třeba pro florbalisty nebo atlety. „Pro nás je legitimní debata, jestli bourat, nebo nebourat,“ říká Martin Kuba s tím, že by se mělo o celém projektu hovořit i z hlediska celkové koncepce. Lídr ODS v zastupitelstvu připojil, že nový koridor, o němž se uvažujev areálu ZŠ Oskara Nedbala, se teprve projektuje a neví se, kdy se bude stavět.

Koalice však se stavbou nové haly na místě té současné počítá a celkově na ni připravila pro rok 2019 na dvě stě milionů korun. Veškeré náklady mají podle nynějších odhadů dosáhnout 600 – 700 milionů korun.

Kritici vyčetli koalici, že ani její vlastní investiční záměry nejsou v rozpočtu dostatečně obsažené. V rámci vystoupení občanů na to upozornil třeba Lubomír Pána (SPD) a dodal, že podle jeho názoru jsou třeba prostředky na stavební úpravy chodníků a silnic nedostatečné.
Náměstek primátora Juraj Thoma (OPB) ale konstatoval, že rozpočet byl připraven ještě minulým vedením města a nová koalice se chce k budějovickým financím na rok 2019 ještě zevrubně vrátit v březnu. To se bude rozdělovat přebytek rozpočtu za letošní rok a bude tedy vhodné případně připravit i větší zásah do rozpočtu.

Velkým tématem včerejší debaty byly také možné úspory a například pirátský klub navrhl, aby se omezily provozní dotace pro Jihočeské letiště. Podle lídra pirátů Lukáše Mareše je opakovaná finanční podpora letiště ze strany města jen utápěním prostředků. Ale většina zastupitelů se v debatě postavila za další podporu projektu, mimo jiné z toho důvodu, že za dva roky má být areál konečně připraven na mezinárodní provoz.

Rozpočet nakonec schválilo 28 z přítomných 43 zastupitelů. K větším investicím mají kromě nové haly ve Stromovce patřit třeba rekonstrukce Nerudovy ulice, střechy ZŠ Dukelská nebo rozšíření parkoviště v Jírovcově ulici.