S novým systémem, jak lépe ochránit kola proti krádeži, přichází českobudějovická městská policie.

Budějovičtí strážníci nabízí na svých akcích cyklistům mikročipy, které si sami upevní na kolo a přes internet si ho zapíší do databáze Krimistop. Když policie ukradený bicykl objeví, pomocí čtečky najde číselný kód a zjistí, komu patří. Strážníci zatím koupili 500 čipových sad a zájemci je dostanou zdarma.

První čipy již rozdali na dětských dnech. „Reakce byly kladné, navíc člověk nemusí na akci přijet s kolem, sadu si může rozbalit až doma. Pak se zaregistruje na stránce www.krimistop.cz, stačí tam napsat jen telefonní číslo,“ popsala jednoduchý úkon, který je potřeba k registraci, tisková mluvčí strážníků Kateřina Schusterová.

Mezi cyklisty budí novinka zájem. Stála by o ni například Marta Sloupová z Budějovic. „Ukradli mi už dvě kola, takže bych vůbec nebyla proti. Otázka je, jestli zloději nenajdou metodu, jak ten čip zneškodnit. Jestli to není další vyhazování peněz,“ uvažuje jedenapadesátiletá žena. Kolo používá prakticky denně, protože ze sídliště Vltava dojíždí do centra města do práce.

V databázi Krimistop už je v současnosti v České republice zaregistrováno několik desítek tisíc kol.

Kdy čipy získáte

12. srpna
Den pro děti, ul. Karolíny Světlé
1. září
Den pro děti, ul. Karolíny Světlé
25. září
Den otevřených dveří, Haškova ul.
Zdroj: Městská policie Č. Budějovice

Čipy na kolech cyklisty lákají

Snazší hledání odcizených kol a další výhody by mělo přinést čipování, které nabízí zájemcům českobudějovická městská policie (MP).

Dvaatřicetiletý cyklista Michal Svatek, vidí v čipování dobrou prevenci proti krádeži. „Přemýšlel bych o tom, když je to zadarmo. Jako o jistotě, kdyby se náhodou kolo někde objevilo. Záleží totiž, jestli by ho našli, znám hodně případů, že ho ukradnou a hned rozeberou na součástky,“ říká Svatek o nabídce MP. Najít mikročip ovšem nebude pro zloděje tak snadné. Je veliký asi jako knoflík, zalitý v plastu a lze ho schovat například do rámu pod sedačku. „Jeho součástí je anténa, která nám pomůže objevit kolo na větší vzdálenost. Bicykl najdeme, i když ho pachatel převeze z Ostravy do Budějovic – je to jediná celorepubliková databáze, pokrytí máme ve 30 zemích světa,“ uvedl Jan Krivjanský z firmy Krimistop.

Registr kol, který provozovala státní policie, je od prvního ledna zrušený kvůli zákonu na ochranu osobních údajů. Jihočeští policisté mají ale osm čteček firmy Krimistop, které podle své mluvčí Jany Kameníkové plně využívají.

Mikročipy seženou lidé také u některých prodejců. Jedním z nich je Cyklo Švec. Tam jich prodali už kolem patnácti set. Navíc ho montují do každého kola značky Galaxy. „Dostává se to do povědomí a rozšiřuje mezi lidi. Mikročipy si kupují i samostatně. Pokud jde o zloděje, myslím, že se nebudou moc zabývat tím, aby vyndavali něco z kola,“ řekl jednatel společnosti Karel Švec. Mikročip stojí kolem 250 korun.

Budějovičtí strážníci zvažují, že koupí ještě dalších pět set sad. Ty by také poskytli zájemcům zdarma. „Lidé si mohou mikročipy vyzvednout na našich akcích pro děti, 12. srpna, 1. a 25. září. Zatím jsme jich rozdali zhruba dvě stě,“ upřesnila Kateřina Schusterová.

V databázi Krimistop je nyní řádově 30 tisíc kol z Česka. Ukradených bicyklů se díky ní podařilo najít asi dvě stě. „O formě partnerského servisu jednáme také s policisty z jiných míst jižních Čech,“ dodal Jan Krivjanský.