Pískoviště v Labské ulici na českobudějovickém sídlišti Vltava, kde si v pátek dopoledne hrála místní obyvatelka Jana Jarkovská se svou dvouletou dcerou, je volně přístupné. Vedlejší prolézačky ale ohraničuje červenobílá páska s nápisem Vstup zakázán. „Zavřené je i nedaleké hřiště u zastávky, kam jsme si s malou chodily hrát," ukazuje mezi paneláky Jana Jarkovská. „Nevím, proč sem děti nesmí. Na první pohled mi nepřipadá, že by tu bylo něco v nepořádku," podivuje se.

Páska v těchto dnech brání vstupu také na hřiště v Klaricově ulici na českobudějovickém Pražském předměstí.

Podle některých oslovených maminek může případ souviset s případem z minulého pátku, kdy se v parku 4D ve Čtyřech Dvorech vážně zranil nezletilý chlapec, na něhož z výšky několika desítek centimetrů spadla asi 80 kilogramů vážící kovová část jednoho z herních prvků. Chlapce pak museli lékaři operovat.

Uzavření některých hřišť v Českých Budějovicích ale podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové nemá žádnou souvislost s nehodou v parku 4D. „Po zimě pravidelně dětská hřiště kontrolujeme," říká Jitka Welzlová. Dodává, že než se zjištěné závady podaří odstranit, zůstávají hřiště nepřístupná. I letos kontrola ukázala ve městě na několika hřištích poškozené prvky, které bude třeba opravit.

Vstup zakázán. Na hřiště děti nesmějí

Na hřišti v Labské ulici na budějovickém sídlišti Vltava si děti kvůli poškozenému prvku hrát v těchto dnech nesmějí.Těžkým zraněním a operací skončila hra malého chlapce na hřišti v čtyřdvorském parku. Minulý pátek na něj spadla osmdesátikilová část jednoho z herních prvků.

V tomto týdnu několik dalších hřišť ve městě ohraničily pásky s nápisem Vstup zakázán. Podle magistrátu to spolu nesouvisí. U dalších hřišť jen pověření pracovníci kontrolují herní prvky a tam, kde zjistili závadu, naplánovali opravu. Do té doby zůstávají hřiště pro děti nepřístupná.

Nad nešťastnou událostí, která se stala v parku 4D, vyjádřil náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola politování. Zdůraznil však, že město zajistilo všechny revize a kontroly, které vyžadují příslušné předpisy.

„Park 4D byl uveden do provozu ve druhé polovině roku 2014 v rámci celkové revitalizace prostoru bývalých kasáren," připomněl Petr Podhola. Dodal, že uvedení do provozu jakéhokoliv podobného areálu je podmíněno inspekční správou. „Musí splňovat veškeré certifikace," upozornil.

Město má ve své správě několik desítek dětských hřišť a na nich zajišťuje pravidelné měsíční kontroly. Ze zákona je potom jednou za rok povinná revize, kterou uskutečňuje certifikovaná firma. „Tento herní prvek, který je specifický, prošel revizí odborné firmy v říjnu," vrátil se k pátečnímu úrazu Petr Podhola.

„Věc šetří policie. Poskytli jsme jí veškeré doklady," dodal Petr Podhola s tím, že aniž by chtěl předjímat závěry vyšetřování, mohla úraz způsobit skrytá vada, svou roli mohl sehrát rovněž vandalismus.

Park 4D je nyní volně přístupný.

Jedním z hřišť, které ohraničila páska s nápisem Vstup zakázán, je to v Labské ulici na sídlišti Vltava. Zaměstnanci magistrátu při pravidelné kontrole v minulých dnech přišli na to, že je zde poškozený herní prvek. Prostor proto dočasně uzavřeli. „Už jsme zadali opravu," zmínila v této souvislosti tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Až bude vše v pořádku, hřiště se znovu otevře.

„Stává se, že má některý herní prvek dílčí nedostatek," konstatoval k pravidelným revizím Petr Podhola.

Ale dodal, že město vždy učiní opatření, aby se takový herní prvek nemohl používat a také, aby byl co nejrychleji opraven. V případě hřiště v Labské ulici ale zatím není termín opětovného otevření znám.