Jen v minulém roce jich bylo podle ředitele Romana Braného téměř 34 tun.

„Všechny je naši pracovníci sváží na sběrný dvůr v Dolní ulici, kde končí ve štěpkovači," vysvětlil s tím, že z kvalitnějších štěpků se vyrábí energie, méně kvalitní se zapracují do zeminy a používá se na sběrných dvorech.

Společnost je jako vždy domluvená s magistrátem města na termínu svozů z jednotlivých částí města. „Je to stejné jako v minulých letech. Důležité je, aby lidé nechávali stromky u kontejnerů a popelnic, nemáme kapacity na to hledat stromky na sídlištích," apeloval Roman Braný na obyvatele. Dodal, že na lednový a únorový svoz jsou vyčleněny speciální posádky, které se starají pouze o vánoční stromky.

Šup do lesa

Mnoho lidí především na periferii města volí jednodušší variantu. Vánoční stromek pohodí někde v lese, kde ho ponechají svému osudu. Dělá to tak například paní Lucie Švíková z Českých Budějovic. „Stromek necháme vždy v lese u Máje. Je to naše každoroční procházka. Stromek šestého odstrojíme a vyrazíme do lesa," pousmála se s tím, že jde v podstatě jen o přírodní koloběh.

Ač by se to mohlo zdát překvapivé, odnést stromek zpátky do lesa není zase tak špatný nápad. Potvrzuje to i vedoucí lesní výroby a myslivosti Lesů a rybníků města České Budějovice Ladislav Laluch. „Zas až tak to nevadí. Vánočními stromky si mohou pomoci zvířata, která ten strom třeba okoušou nebo jinak zpracují," vysvětlil s tím, že ani takových případů nesmí být příliš. „Není to ale určitě špatné jednání," zopakoval.
Procházku se stromkem si ale může udělat každý a nemusí to být jen do lesa. Za nejjednodušší způsob označil šéf .A.S.A. Roman Braný návštěvu sběrného dvora. „Každý může také stromek přivézt na jeden ze tří sběrných dvorů v Dlouhé ulici, Plynárenské nebo na Švábově vrchu," uzavřel.