Myšlenka vztyčit ve městě sochu Přemysla Otakara II. se Budějčákům líbí. „Je to dobrý nápad, když založil naše město. Vlastně mě udivuje, že tady za ta staletí ještě nestojí," podivila se Eva Voleníková z Českých Budějovic.

Stejně uvažoval i František Postl, pětatřicetiletý budějovický rodák, který nyní žije v Kamenném Újezdu. Nápad stvořit sochu panovníka nosil v hlavě už od svých studií na brněnské Fakultě výtvarných umění. „Myslím si, že Přemysl Otakar II. patří do TOP desítky nejvýznačnějších českých osobností. Za ta staletí je ostuda, že tady socha zakladatele ještě není," řekl.

Doposud však není jasné, kde ve městě bude socha stát. V anketě, kterou uspořádali budějovičtí radní, nejvíc obyvatel hlasovalo pro Piaristické náměstí (280 lidí). Na druhém místě se vyslovili pro hlavní náměstí před radnicí (93). Jak uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová, o budoucnosti sochy rozhodne Rada města.

František Postl představil model sochy Přemysla Otakara II., kterou chce darovat městu České Budějovice.Podobizna panovníka je i s podstavcem vysoká pět metrů. Model, na němž sochař František Postl strávil včetně návrhů a předcházejících skic už rok práce, je ze sádry. Finální dílo, na němž bude sochař pracovat další rok, bude ze žuly.

Jak František Postl poznamenal, při tvorbě vycházel z existujících uměleckých děl. „Jeho podobu známe z rytiny a z náhrobku. Sochařských ztvárnění je málo," řekl s tím, že jedním z charakteristických znaků Přemyslovců byly jemnější rysy a atletická postava.
Na otázku, kolik vytvoření sochy bude stát, se František Postl jen usmál. „Hodně," řekl lakonicky.

Radní však ještě nepotvrdili, jestli dar přijmou. „Vyjádřili jsme vůli, že se nám myšlenka líbí, a předběžně jsme se přiklonili k tomu dar přijmout, ale ještě není oficiálně rozhodnuto," řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová. Dále uvedla, že si rada města před definitivním obrázkem toho, jak socha vypadá a které místo by pro ni bylo vhodné, vymínila možnost prohlédnout si sochu v životní velikosti s odpovídajícím povrchem.

Podle náměstkyně Popelové také odborná veřejnost volá po odborném posudku díla. „Otázkou je, kdo má být ten zaručený odborník a arbiter elegance, který sochu bude posuzovat," dodala Ivana Popelová.

Trvalé umístění sochy v historickém centru budou muset posvětit českobudějovičtí památkáři. „Posláním památkové péče je zachovat již vytvořené hodnoty a zabránit jejich poškozování. Proto bude předmětem vyjádření posouzení vlivu nové úpravy na prostředí památkové rezervace, nikoliv posuzování kvality díla současného umění," uvedl Vlastislav Ouroda, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích.

Podle něj je záměr připomenout osobnost panovníka, který inicioval vznik obrovského počtu sídel ve střední Evropě včetně Českých Budějovic, chvályhodný. Velikosti záměru by však měl odpovídat i postup realizace. „Optimální by bylo nejdříve formulovat základní parametry pro nové dílo jako místo a materiál a pak zajistit vysokou kvalitu prostřednictvím veřejné soutěže vyhodnocené předními odborníky," dodal Vlastislav Ouroda.