„Chtěl jsem vidět, jak to tam vypadá a tak nějak dohlédnout, aby vše proběhlo v pořádku,“ řekl Martin Drha. Aby ne. Byl to právě on, kdo byl s tygřaty, která se v hlubocké zoologické zahradě narodila předloni v květnu, nejvíce v kontaktu. „Samozřejmě i pro ty tygry bylo lepší, že při vypouštění do nového prostoru slyšeli hlasy, které znají od malinka,“ dodal ošetřoval Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou.

Tygřata návštěvníci Jihočeské zoologické zahrady
v Hluboké nad Vltavou poprvé uvidí pravděpodobně ve druhé polovině letních prázdnin.
V hlubocké zoo slaví. Narodila se tygří čtyřčata

Jak to v jejich novém domově vypadá? „Výběh je veliký nějakých dva tisíce metrů čtverečních. Mají tam velký bazén, oddělovací výběh, dlouhý dvorek, kde mají palandy a pískoviště. Do budoucna tu mají přibýt ještě dřevěné prolézačky. Mají to tam podstatně větší,“ vzpomněl s úsměvem na fakt, že výběhu na Hluboké dala tahle tygří banda pěkně zabrat. „Náš výběh je úplně zdevastovaný. Teď by se mohl trochu zberchat,“ smál se.

Tygřata v ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou ve výběhu pěkně řádí.
Výběhu dávají tygřata zabrat

Na otázku, jak jeho „svěřenci“ převoz do nového prostředí zvládli, odpověděl: „Z těch čtyřech tygrů to vzala nejlépe asi ta prostřední samička. Otevřela se bedna a hned odešla. Nejmladší samička se tady u nás uspávala jako poslední a už byla taková vystresovaná, tak toho dostala víc. Ta byla trochu nervózní a křičela, nakonec vše dobře dopadlo. Třetí samičce to trvalo o něco déle, dovnitř se jí moc nechtělo. Nejhorší to ale bylo s Timurem. Ten si lehl do bedny a zhruba dvě a půl hodiny jen koukal,“ vzpomněl na situaci s tím, že pro klid duše byli v belgické zoo tak dlouho, dokud všechna tygřata nevyšla do výběhu. „Dokud si to tam neočuchali a nenapili se s napajedel,“ řekl Martin Drha. Až pak se vydali na třítisícikilometrovou cestu zpět na jih Čech.

Tygřata ze zoo Ohrada na Hluboké nad Vltavou
Na vážení tygřat se v zoo teprve chystají

Jak s odstupem času na „svoje“ první odchovaná tygřata vzpomíná? „Samozřejmě s touto prací je to souvislé, co odchováme, musí pryč. Nemuckali jsme se s nimi, ale občas je mi smutno,“ přiznal ošetřovatel. „Každé z tygřat bylo povahově jiné. Samec byl jasný. Ten je povahově po tatínkovi, ještě větší flegmatik než Oliver, jedna kočka byla malinka, drobounká a přítulná. Druhá kočka byla celá maminka – trochu vzteklejší, a třetí kočka, ta byla něco mezi,“ zavzpomínal na tygří výrostky.

Jestli se v hlubocké zoo v budoucnu narodí další mláďata, to se podle něj teprve uvidí. „Naše dvojice tygrů je momentálně oddělená, protože nemáme povolení k dalšímu odchovu. Doufám, že ho dostaneme, oba tygry máme zařazené do chovu a docela vysoko. V současnosti se tak ve výběhu střídají. Samička trošku volá, asi hledá koťata, také je v říji, takže by se chtěla pářit, a Oliver? To je flegmatik, ten si užívá, že je venku a má víc prostoru,“ řekl na závěr.