„Koncem loňského roku jsme testovali třináct různých elektromobilů a srovnávali jejich vlastnosti. Během tří měsíců jsme najezdili 8000 kilometrů. Naučili jsme se, jak s auty zacházet a jakým způsobem plánovat jízdy tak, aby doba nabíjení časově neomezovala řidiče. S ohledem na provozní náklady a přidanou ekologickou hodnotu jsme se rozhodli k flexibilnímu zapůjčení tří vozů Škoda Enyaq," vysvětluje Vojtěch Lechner, manažer dopravy Budvaru.

S testovací fází pomáhala společnost E.ON Energie. S pivovarem konzultovali možnosti dobíjení a následné potřeby pro začlenění do provozu podniku. Propůjčili i několik stanic na období testování. „Dobít elektromobil je jedna věc. Ze zkušenosti ale víme, že ve firmách je třeba myslet na řadu dalších aspektů, třeba detailní vykazování dobíjení, chytré zapojení velkého počtu stanic, kompenzaci domácího dobíjení nebo správu uživatelů. Dobíjení služebního auta klade o něco větší nároky na celkové řešení,“ říká Jakub Kott z E.ON Energie.

Ilustrační foto.
Falšoval papíry. Podařilo se mu získat milion korun

Pozitivní reakce zaznívají i od řidičů. Elektromobily poskytují obecně větší míru pohodlí a komfortu. Co se týká nabíjecí infrastruktury, v posledních letech se značně rozrostla, tudíž šlo jen o to naučit se plánovat cesty včetně potřeby dobíjení a efektivního využití času po dobu dobíjení. „S elektromobily je třeba změnit přístup. Nejsou vhodné úplně pro každého, třeba pro řidiče, kteří pravidelně absolvují dlouhé trasy po dálnici při nízkých zimních teplotách, kdy se dojezd snižuje. V každém případě pro nás elektromobily představují ideální řešení, které splňuje naše potřeby,“ doplňuje Pavel Pánek, provozní ředitel Budvaru.

K výměně části konvenčních vozidel za elektromobily je pivovar motivován především cílem postupně snižovat uhlíkovou stopu. Užívání vozidel s plně elektrickým pohonem představuje nulové emise. Budvar bude vozy Škoda Enyaq, která do svého provozu zařadil v režimu střednědobé zápůjčky, testovat do konce října. Následně proběhne interní vyhodnocení a v případě spokojenosti pivovar zřejmě trvale rozšíří vozový park o další modely.