Hlavním úskalím jsou přitom známkoprávní spory s konkurencí. Vláda si chce poradce pro pivovar vybrat ještě letos.


Dozorčí rada Budvaru by měla o způsobu transformace pivovaru a výběru vládního poradce jednat v září. „Jednání o termínu jsou zatím předběžná. Jakmile bude termín stanoven, zveřejníme jej na webových stránkách,“ uvedla včera pro Deník Tereza Dvořáčková z odboru komunikace ministerstva zemědělství.
Pod ministerstvo zemědělství pivovar dnes spadá. Otázkou jeho přeměny na akciovku a možnou privatizací se ale zabývá i ministerstvo financí.


To už začalo zpracovávat podle některých informací dokument o podnicích, které by se daly privatizovat. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa dokonce přiřadil Budějovický Budvar, s. p., mezi „bohaté“ nevěsty, jako je například Letiště Praha.


Zatím se však jedná pouze o transformaci na akciovou společnost. Ta může podle ministerstva zemědělství lépe reagovat na potřeby podnikání. Výběr poradce pro změnu právní formy pivovaru má být otevřenou záležitostí.


Poradce vzejde z veřejného výběrového řízení, které by mělo být vyhlášeno a možná také ukončeno ještě do konce letošního roku.


Výsledkem proměny pivovaru má být zatím akciová společnost, kterou by 100% vlastnil stát. „Zahraniční partneři se ptají, ale je to v klidu,“ popsal vztah zákazníků k transformaci generální ředitel pivovaru Jiří Boček.


Budějovický Budvar loni vytvořil hrubý zisk 267,2 milionu korun a vystavil 1,15 milionu hektolitrů piva.