Volající se tak s největší pravděpodobností dopustil trestného činu šíření poplašné zprávy. „V případě, že bude odhalen a vinu mu prokážeme, může to skončit šesti měsíci až třemi roky odnětí svobody nebo peněžitým trestem,“ podotkla okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Už ve středu dopoledne začali českobudějovičtí kriminalisté prověřovat poznatky, které by mohly vést k odhalení pachatele. Jak dokazují statistiky, taková pátrání nejsou zbytečná. „Z pěti případů nahlášených bomb v roce 2006 jsme zjistili pachatele ve třech případech, loni jsme řešili podobné události tři a pachatele jedné policie také odhalila,“ uvedla Tupá.

Navzdory tomu, že valná většina výhružek tohoto typu se nepotvrdí, nesmí policisté, hasiči ani zdravotníci situaci podcenit. „Na místo se bezprostředně po oznámení dostavila kompletní výjezdová skupina Služby kriminální policie a vyšetřování, hlídky policistů z obvodních oddělení policie českobudějovického okresu, policejní pyrotechnik, psovodi se služebními psy, pracovníci a vozidla rychlé záchranné služby a hasičského záchranného sboru,“ shrnula reakci na anonym Tupá.

„Zaměstnanci se shromáždili na dvoře podle evakuačního plánu, který je v podniku připraven,“ popsal včera situaci, která nastala po oznámení policie, tiskový mluvčí pivovaru Petr Samec.

„Naštěstí nedošlo ke katastrofě, že by vznikla panika, nebo že by se někde něco znehodnotilo nebo rozbilo. Stroje se v klidu zastavily,“ uvedl mluvčí pivovaru. Evakuace se týkala asi dvo set šedesáti zaměstnanců.

Přesto podnik určité ztráty počítá. „Po viníkovi budeme žádat náhradu ztrát,“ zdůraznil Samec. Škody se týkají hlavně prostojů. Pivovar byl ochromen necelé dvě hodiny. Otázku Deníku, kdo by mohl mít důvod k anonymní hrozbě právě vůči Budvaru, nechtěl mluvčí pivovaru vůbec komentovat. Samec prohlásil, že by bylo úplnou spekulací hledat důvody tohoto jednání.

Zhruba po půl deváté začala evakuace z kanceláří i z provozních prostorů areálu na Pražské třídě v Českých Budějovicích. „Najednou se otevřely dveře, řeklo se bomba a šli jsme,“ sdělovali si zaměstnanci své dojmy z evakuace v hloučku před bránou pivovaru.

„To bude jen humbuk, určitě tam nic nebude,“ komentovala mladá žena, parkující u zákaznického centra, policejní vozy a auta záchranky a hasičů, stojící před branou pivovaru. „Několik skupin specialistů prohledávalo areál. Šlo to poměrně rychle,“ ocenil Samec práci specialistů z řad policie a hasičského záchranného sboru.

Na dvoře se ocitlo i vedení pivovaru včetně generálního ředitele Jiřího Bočka. Do kanceláří se zaměstnanci vrátili před půl desátou a v deset hodin dopoledne už se znovu rozběhla lahvová linka.

„Po desáté hodině se vše vrátilo do normálu,“ konstatoval mluvčí pivovaru.