Do centra města se vrátí spoj z parkoviště v Jírovcově ulici. Musel ale kvůli rozhodnutí soudu najít novou trasu a vyhnout se Krajinské ulici. „V rámci nové koalice jsme se dohodli, že nebudeme prosazovat změny, které by linku vrátily do Krajinské ulice,“ zmínil náměstek primátora František Konečný.

Kvůli provozu MHD v Krajinské vedlo s městem spor několik majitelů domů v ulici. Argumentovali, že Krajinská je pěší zónou a měli též obavy o statiku svých objektů. Radnice ale hájila linku MHD s tím, že i v jiných městech existuje podobné využití pěší zóny pro veřejnou hromadnou dopravu. Připomínala, že v minulosti v Krajinské jezdily třeba i tramvaje. „Soudní spory ohledně Krajinské ještě zřejmě nekončí, ale na provoz elektrobusů by to nemělo mít vliv,“ říká František Konečný.

Přibudou ale i linky, které cestující dopraví z náměstí na nádraží, do Havlíčkovy kolonie nebo přímo před hlavní vchod nemocnice. Všechny tyto spoje budou obsluhovat nové elektrobusy Škoda 29BB s technologií cyklického nabíjení. Podle rozhodnutí rady města bude midibus z Jírovcovy ulice na náměstí jezdit zadarmo, z náměstí k nemocnici nebo do Havlíčkovy kolonie bude platit obvyklý tarif MHD.

Novinka potěšila například obyvatele Havlíčkovy kolonie, kam bude místo dvanáctky jezdit nová linka 21. „Radši jsem chodila pěšky nebo na kole, spojení jednou za hodinu nám bylo k ničemu, když jsme se potřebovali někam dostat na čas. Teď se asi někdy svezu, když nám to pojede častěji, navíc až na náměstí,“ přemýšlí Jana Němcová.


1. listopadu začne platit i řada dalších změn. Přibudou například nové zastávky, jiné linky čeká přečíslování a zastávku Nemocnice na Lidické třídě přejmenování na Šumavská.

Naopak název Nemocnice ponese nově zřízená zastávka přímo před vchodem do zdravotnického zařízení. Jezdit sem bude malokapacitní elektrobus č. 22 z historického centra. Na jeho trase jsou i všechny další nové zastávky – Parkoviště Dynamo a Jánská v ulici B. Němcové a Karla IV. poblíž hlavní pošty.

„Je dobře, že se člověk dostane městskou do centra i z jiných směrů. Ale čas to asi nikomu neušetří, trasy mi připomínají spíš vyhlídkové jízdy městem,“ krčí rameny maminka na mateřské Renata Synková.

Všechny tři nové linky budou jezdit do centra a zpět ulicí Karla IV. Zahájením provozu nových linek se spustí i další návazné změny. Původní autobusová linka 21 bude nově označena jako linka 1. Původní trolejbusová linka 1 bude nově označena jako linka 4. Linka č. 12 bude zkrácena na úsek Nádraží – Husova kolonie / Areál VŠTE. Havlíčkovu kolonii, kam dříve jezdila, bude nově obsluhovat linka 21. Drobné změny především v časech odjezdů nastanou také na linkách č. 13, 18 a 19.

Nové trasy
Linka 21: Náměstí Přemysla Otakara II. – Nádraží – Havlíčkova kolonie
Linka 22: Náměstí Přemysla Otakara II. – Nádraží – Nemocnice / Papírenská
Linka 23: Náměstí Přemysla Otakara II. – Poliklinika Sever – Parkoviště Jírovcova (Tato linka je bezplatná)