Zamřížované vstupní dveře zakryté překližkou, posprejovaná fasáda i povalující se střepy a krabice od vína. Tak dnes vypadá bývalá chlouba Suchého Vrbného – kino Mír na tamním náměstí. V posledních letech postupně chátrá a stává se z něj pomalu ruina. Jeho osud místní obyvatele velmi znepokojuje.

„Je to hrozné, dělá to jenom ostudu. Vídávám občas mladé, jak tady posedávají a dělají binec. V létě jsou tu zas bezdomovci,“ popisuje 75letá důchodkyně Dagmar Delievová. Dodává, že si místní postavili kino svépomocí v 60. letech minulého století a byli na něj náležitě hrdí.

„Dělají tu paseku“

„Bývalo krásné, jako je dnes třeba Kotva. Teď to vypadá strašně a zdá se, že to musí každou chvíli spadnout,“ doplnila Delievová.

Její slova potvrzuje i další z místních 64letý důchodce František Janáček. „Bývala to naše pýcha, ale dnes to vypadá hrozně. Scházejí se tu bezdomovci a dělají tady i v parku pěknou paseku. Kromě nich to ničí i mladí, kteří stříkají na stěny sprejem a pohazují tu vajgly,“ zmínil Janáček. Budova bývalého kina dnes patří podnikateli Pavlu Čermákovi, který vlastní i sousední dům s prodejnou Albert. Přiznává, že se problémy s ničením objektu táhnou už několik let. V minulosti totiž vnitřní prostory pronajímal, ale když nájemci s nástupem ekonomické krize odešli, nemá pro objekt využití.

„Samozřejmě mi to velmi vadí. Mám s tím velké problémy, bezdomovci se stahují dovnitř a každou chvíli je to posprejované. Rozbíjí tu i sklo, takže sem musíme často volat městskou policii,“ postěžoval si Čermák. Háček je podle něj ale v tom, že pokud nechytnou pachatele přímo za ruku, tak je nemohou potrestat.

Podle zástupce budějovické městské policie Václava Supa si však nejsou strážníci vědomi toho, že by v této lokalitě v poslední době nějaké větší potíže řešili. „U bývalého kina Mír žádné problémy hlášené nemáme. Situaci sledujeme, zvýšíme tam počet kontrol,“ přislíbil Sup.

Shání se nájemce

Asi před dvěma lety dostal majitel Čermák stavební povolení na opravy a přestavbu průčelí. Kvůli nedostatku peněz však s nimi ještě nezačal. „Část prostor pronajímám, ale teď je pro mě důležité jednání o tom, abych našel nějakého slušného nájemce, který by obsadil většinu ploch. Jakmile ho najdu, tak se okamžitě pustím do přestavby,“ nastínil Čermák.

Podle jeho slov by zde měl být v budoucnu s největší pravděpodobností obchod. S několika zájemci o pronájem už dnes jedná, ale přesnou představu, kdy by se sem mohl některý z nich nastěhovat, ještě nemá. „Ekonomická krize všechny tyto mé plány zabrzdila,“ zdůvodnil Pavel Čermák.