Někteří z nich přes sluchátka na uších nevnímají okolní svět, skupina dívek v rohu se rozezpívává, další pečlivě studují text z papíru, zatímco pozornost poutá mladík v černém, který se rozcvičuje a předvádí několik efektních kopů.

V Českých Budějovicích se právě koná casting na Česko– Slovenskou show TV Nova a TV Markíza Talentmania. Soutěžící tady mají předvést něco neobvyklého a jedinečného. Na rozdíl od předchozích soutěží podobného typu zde tedy nejde jen o zpěv, ale je možné zaujmout porotu i tancem, cirkusovým vystoupením či dramatickým skečem. Také věk účastníků není nijak omezen.

Přesto na konkurzu zcela jasně převládají mladí lidé se zálibou ve zpěvu. Někteří již mají svůj výstup před porotou za sebou, většina však zatím pouze nervózně čeká, až na ně přijde řada. Informace, že někdo porotu zaujal, se šíří předsálím jako blesk, ve tváři mnoha přítomných je při tom mihne i špetka závisti.

Ozvou se?

„Chtěla jsem znát názor na svůj zpěv,“ vysvětluje důvody účasti na castingu čtrnáctiletá Kamila Gápelová. Inspirovaly ji také předchozí ročníky soutěží SuperStar a doufá, že případný úspěch jí pomůže nastartovat kariéru zpěvačky. Porotě předvedla píseň Moj bože od Katky Knechtové, jestli zaujala, si však netroufá odhadnout. „Tvářili se celkem dobře a říkali, že se ozvou, ale to říkají každému,“ uzavírá s úsměvem.

Někteří zpěváci zkouší štěstí s vlastní tvorbou. Jedním z nich je i Peter Lipták z Českých Budějovic, který sám skládá hudbu i píše texty. Nervózní není, protože podobné konkurzy již několikrát absolvoval. „Loni jsem se v SuperStar dostal až před hlavní porotu. Hejma říkal, že to bylo dobré, ale Dara Rolins označila moji hudbu za klišé. Nepostoupil jsem dál jen těsně,“ vypráví šestadvacetiletý zpěvák. Věří, že nyní v Talentmanii má šanci, protože se naučil nové věci a už ví, jak se na castingu chovat. Na porotce má navíc připravené ještě jedno lákadlo. „Kdybych postupoval, tak bych pro každé kolo zkomponoval novou píseň,“ dodává.

Originální a jiní

Jako závan svěžího vzduchu působí ti, kteří porotě předvedli něco jiného než zpěv. Úspěch sklidila Barbora Povišerová, která vsadila na sportovní gymnastiku. „Když jsem tam přišla, tak porotci řekli, že doufají, že nebudu také zpívat. Myslím, že ocenili, že konečně přišel nějaký nezpěvák,“ popisuje šestnáctiletá gymnastka. Postup již má v této chvíli téměř jistý. Členové poroty byli totiž jejím výkonen nadšeni a dokonce hned začali vymýšlet, co by mohla předvést v dalším kole. Když se o úspěchu dozvídá Barbořina kamarádka Nela Javoříková, která ji do soutěže přihlásila, radost nezná mezí. „Viděla jsem upoutávky na tuhle soutěž a hned jsem si říkala, že by se na to Bára moc hodila,“ vzpomíná Javoříková.

O originalitu se snaží také jednadvacetiletý Jiří Matucha. Připravil si parodii na bojové umění a filmy s bojovou tematikou. „Strávil jsem celý den v tělocvičně. Konečně je tu soutěž, kde nejde jen o zpěv, ale člověk může ukázat něco nového,“ říká. Choreografii výstupu si vymyslel sám a nyní už jen doufá, že ji kvůli všudypřítomné nervozitě nakonec nezapomene. „Kdybych se dostal do sestřihů v televizi, byl bych moc šťastný,“ připomíná Matucha cíl všech účastníků.