Dokáže najít přírodní lék na celou řadu chorob a ví, v které rostlině se skrývá dobrá nálada. Silvie Hovorková si proto v českobudějovické Panské ulici otevřela obchod s bylinkami. Sama je také často používá.

Šestatřicetiletá rodačka z Dobré Vody má k bylinkám blízko už od dětství. „Babička si pořád vařila čaje a dělala mastičky z kostivalu nebo řepíku, takže jsme pro ní jako děti každou chvíli něco sbíraly. Od té doby se v bylinkách orientuji," vzpomíná.

Před rokem se rozhodla své znalosti využít a otevřela si obchod v Českých Budějovicích. Zde nabízí zhruba 300 druhů bylinek. Zájemcům také namíchá směs na míru podle toho, jaké mají potíže. „Stačí, když nám popíší příznaky, a poradíme. Čaj navíc přímo v obchodě uvaříme, takže ho zákazník může ochutnat," dodává Hovorková.

Nos trochu otupí

I když její obchod velmi výrazně voní, ona už to ani necítí. „Když v tom každý den pracujete, tak nos trochu otupí. Už mi zavoní jenom, když nám přivezou něco extra čerstvého a aromatického," vysvětluje.

Sama bylinky používá téměř na všechny neduhy a má vyzkoušeno, že opravdu fungují. „Například můj muž má problémy se zády, tak pro něj připravuji mastičky a víme, že kostival nebo arnikové mazání vždycky zabere," popisuje. Rodina také pravidelně pije bylinkové čaje a díky tomu se jí v zimě vyhýbají chřipky i nachlazení.

Bylinky pro svou vlastní potřebu sbírá Silvie Hovorková ve volné přírodě. Říká, že stále je dost míst, kde se dají najít, lidé se jen musí pozorně dívat kolem sebe. „Navíc jsme teď s mužem nechali naší zahradu trochu zpustnout a najednou jsme zjistili, že se tam taky vyrojila spousta léčivých rostlin," doplňuje.

Její nejoblíbenější bylinou je dobromysl. V létě totiž krásně kvete, hezky voní a je z ní výborný čaj. „Když se pak usuší, může se v zimě použít na špagety. Je to totiž vlastně oregano. A i její název se zakládá na pravdě, skutečně po ní má člověk dobrou náladu," říká Hovorková.

Suší na půdě

Léčivé rostliny suší doma na půdě. Rodina pro to má  naštěstí pochopení. „Manžel  to nezavrhuje, také si pamatuje, že musel  jako dítě chodit babičce na bylinky," vypráví.

Zlepšuje se podle ní i zájem mezi obyvateli Budějovic. Do obchodu chodí stále více lidí, kteří nejčastěji kupují klasické bylinné čaje. „Myslím, že lidé moc  dobře ví, že na tom opravdu něco je, že bylinky nikdy neublíží, ale vždy  pomohou," uzavírá Hovorková.