„Pomáhat lidem na ulici není vděčné, ale snažíme se jim aspoň zpříjemnit pobyt v našem městě," říká ředitel Městské charity České Budějovice Josef Hes s tím, že klienti potřebují teplé oblečení a teplé jídlo.

Po kulturním programu si někteří odvážlivci mohli vyzkoušet, jaké to je přespat venku a Josef Hes patřil mezi ně. „Být na jednu noc bezdomovcem je snadné. Když se máte kam vrátit, tak je to sranda. Spaní venku mně nedělá problém, znám to z cest do hor. Dnes zatím naštěstí nemrzne ani neprší,"  dodal Josef Hes.

Lidé, kteří ze zvědavosti či soucitu přišli večer na náměstí, přinášeli jako vstupné na program trvanlivé jídlo. „Mám tady těstoviny, paštiky i polévky v pytlíku," raduje se dobrovolnice Charity, studentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Irena Šimečková.

„Až do 22. hodiny budeme příchozím vařit kávu a čaj," prozrazují Terezie Bukovská a Michaela Kubatová. „Pak rozdáme lidem kartony a ukážeme jim, jak si mají ustlat na zemi," přidává se organizátorka akce Andrea Vitošová, vedoucí terénního programu.

„U nás v krajském městě může být až tisíc bezdomovců," doplňuje vedoucí Azylového domu sv. Pavla pro muže Václava Businská s tím, že za rok využije ubytování v jejich zařízení na pět stovek lidí.