Ani nyní však obyvatelé nejsou s odstraněním nedostatků spokojeni. „Mnoho závad, kterým se při kvalitní práci a důsledné kontrole dalo předejít již při samotné stavbě, bylo odstraněno. Stále se ale střetáváme s nedostatky,“ upozorňuje jedna z nájemnic Marie Flašková.


Na mysli má třeba madla domovních dveří, která ničí zdivo, ale především nezastřešené pavlače. „Z boku byly instalovány skleněné lamely a byty osazeny velmi drahými a kvalitními novými vstupními dveřmi. Ale jelikož podle přírodních zákonů prší seshora, je dnes chodba plná vody a na dveře leje a leje. Po vytrhání prahů u dveří zůstaly díry, ve kterých se voda hromadí,“ zlobí se Flašková. Na základě jejích výtek a dotazu Deníku projednali minulý týden připomínky zodpovědní lidé přímo na místě.


Všechna problematická místa prošli, zkontrolovali a v některých bodech navrhli opatření k nápravě. „Věřím, že budou dostačující,“ podotkl ředitel Správy domů s.r.o. Ladislav Volf.

Díry ve zdi i podlaze opravit lze, střechou bude pršet dál

Otlučená zeď u domovního vchodu, kaluže před vstupem do bytu a zejména neúplné zastřešení chodby, které pustí každý déšť až na vstupní dveře do předsíně jsou trnem v oku obyvatelům městských bytů v ulici Milady Horákové.


Jsou přesvědčeni, že rekonstrukce problematického domu měla pamatovat i na tyto nedostatky. „Pokud se neodstraní příčina, důsledek, vymlácené zdi profilem madel dveří, bude v krátké době stejný,“ míní o jedné ze závad v domě, kde bydlí, Marie Flašková.


Tomuto bodu její stížnosti dávají lidé zodpovědní za sanaci objektu za pravdu. Třebaže problémy způsobily zásahy, které s rekonstrukcí nijak nesouvisejí, přislíbili poškozenou špaletu opravit a učinit i opatření, aby se dveře otvíraly, jak mají.


Uspokojivého řešení by se měla brzy dočkat i podlaha v chodbách, kde zůstaly po výměně dveří díry, ve kterých se podle nájemníků hromadí dešťová voda. „Jelikož není stavební akce ještě dokončena, není asi u dvaceti procent dveřních otvorů doplněn betonový potěr,“ podotkl zástupce technického dozoru investora Karel Beneš.


„V minulosti se dokonce stávalo, že kombinace promrzlé konstrukce okolo dveřního otvoru a zvýšené vlhkosti v interiérech především suterenních bezbariérových bytů způsobovala, že dveřní křídlo k promrzlé zárubni přimrzlo a bylo nutno přivolat hasiče, aby nájemníka vyprostili z jeho vlastního bytu,“ vysvětluje Beneš důvod, proč bylo ve všech bytech třeba vyměnit nejen dveře, ale i původní zárubně s prahy určené pro vnitřní použití.
Požadavku na kompletní zastřešení chodeb ale podle Beneše vyhovět nelze: „Jedná se o chráněnou únikovou cestu a ta jako taková má určité nepřekročitelné parametry, především co se týká jejího větrání. Dle informace projektanta je rozsah skleněných větrolamů maximem možného z hlediska bezpečnosti.“


Jedinou cestou by byla změna architektonického a konstrukčního řešení domů. Pavlače by bylo podle odborníků možné zcela uzavřít pouze v případě stavby dalších požárních schodišť.