Toto téma bude obsahem dalšího setkání z řady Zelených čtvrtků, které pravidelně pořádá v Českých Budějovicích sdružení Calla ve spolupráci se společností Rosa.
„Od začátku průmyslové těžby ropy kolem roku 1860 až dosud světová těžba ropy jen stoupala. Jakmile však bude (nebo možná už bylo) dosaženo bodu, kdy bude (nebo byla) vytěžena polovina veškerých ropných zásob, těžba s největší pravděpodobností začne (nebo už začala) klesat. Proto se používá pojmu zlom,“ vysvětluje Edvard Sequens z Cally.
Zvyšující se nedostatek ropy a rostoucí náklady na její těžbu budou mít na naši civilizaci těžko představitelné důsledky. V radikálním aktivistickém prostředí, kde se o problému ropného zlomu nejdříve začalo diskutovat, vznikla řada katastrofických vizí nedaleké „postfosilní“ budoucnosti. Přesto se dají najít i pozitivněji laděné návrhy na možná řešení. Mezi nimi jsou zejména urychlená podpora obnovitelných zdrojů energií, úspory energií ve všech oblastech, změna způsobu života směrem k omezování spotřeby, decentralizace a lokalizace ekonomik, především v oblasti obstarávání základních životních potřeb, a snaha o větší míru soběstačnosti.
Přednášet a besedovat přijede Jindřich Kalous z Trastu pro ekonomiku a společnost. Beseda se koná ve čtvrtek od 18 hodin v galerii Měsíc ve dne v Nové ulici.