Dvojice ptačích krasavců, která tu nyní klape zobáky, opakovaně se páří, provádí stavební úpravy a stele měkkou hnízdní kotlinu pro potomstvo, si dubenské hnízdo zabydlela teprve nedávno. „První čáp se tu letos zdržel den, dva, pak se tu vystřídaly další dva páry, ten současný tu ale, zdá se, zůstane,“ odhaduje starostka Dubného Božena Kudláčková a poukazuje právě na chování, které naznačuje, že už asi záhy přijde snůška. „Těšíme se a doufáme, že to tentokrát dobře dopadne,“ dodává.

Pokud by se čápům povedlo vypiplat mláďata, je pravděpodobné, že se budou v dalších letech do Dubného vracet. „Mohli by se tu přihlásit k trvalému pobytu,“ dodává starostka s nadsázkou. I když jsou místní zvyklí, že hnízdo, které je v obci od roku 1932, nebývá každý rok obsazené a ne vždy tu mohou pozorovat, jak dospělí krmí ptáčata, stálí opeření sousedé jim v poslední době chybí.

Na střeše kostela v Dubném se letos už zkoušely usadit tři čapí páry. Ten, který sem přiletěl 8. dubna, tu možná už zůstane. Dvojice se opakovaně páří a připravuje hnízdo na snůšku.Na střeše kostela v Dubném se letos už zkoušely usadit tři čapí páry. Ten, který sem přiletěl 8. dubna, tu možná už zůstane. Dvojice se opakovaně páří a připravuje hnízdo na snůšku.Zdroj: Obec Dubné

Pár, který tu krmil čápata každoročně, potkal před pár lety smutný osud. Samička v roce 2015 v době, kdy už pár seděl na vejcích, uhynula na otravu, a protože by ptačí táta nedokázal drobotinu sám vysedět, uživit a ochránit před nepřízní počasí, museli pomoci lidé. Z hnízda odebrali šest vajec, v umělé líhni v záchranné stanici přišlo na svět pět čápat a čtyři z nich se podařilo i úspěšně odchovat. Samec si v téže sezoně dokázal najít novou partnerku a s ní založil novou rodinu.

O rok později se Dubenští radovali ze čtyř čápat, jedno ale později uhynulo. Pak už to šlo s místními čápy z kopce. V roce 2017 nepřízeň počasí nepřežilo celkem sedm mrňousků ze dvou snůšek. A o rok později už Max, jak místní čápa pojmenovali, nepřiletěl. Zřejmě zahynul věkem. Léta předtím držel rekordy a obsazoval dubenské hnízdo jako jeden z prvních v republice, podle odborníků totiž zřejmě neodlétal do teplých krajin, ale zimoval mnohem blíže, pravděpodobně na jihu Evropy.

Na čapí rodinku se patrně mohou těšit i v Nových Hradech. Čápi tu obsadili hnízdo na komíně bývalého zahradnictví.Na čapí rodinku se patrně mohou těšit i v Nových Hradech. Čápi tu obsadili hnízdo na komíně bývalého zahradnictví.Zdroj: Deník/Hana Svítilová

Novým obyvatelům čapího příbytku se v dalších sezonách příliš nedařilo. Několik let zůstalo hnízdo neobsazené, a pokud si je přece jenom nějaký pár vyhlédl, nedokázal potomstvo vysedět nebo o mladé přišel. Loni například po dlouhodobých deštích uhynula čtyři čápata. I proto letos Dubenští sledují současné prudké ochlazení s obavami. „Na druhou stranu je asi dobře, že přišlo nyní, když ještě čápi ani nesedí na vejcích. Snad pak už bude lépe,“ přeje si Božena Kudláčková.

Právě smutné události v čapí rodině v kombinaci s možností sledovat dění on-line ale přináší Dubenským starosti. „Kameru, která zabírá hnízdo, jsme zprovoznili, protože jsme chtěli zprostředkovat přirozený život čápů i lidem tam, kde je nemohou sledovat na vlastní oči. K tomu ale patří i nezdary, taková je zkrátka příroda,“ zdůrazňuje Božena Kudláčková. To ovšem ne všichni sledující dokáží přijmout a pokud se v hnízdě děje něco, co se jim nelíbí, vyzývají obec, farnost či záchranáře k zásahu. Ten je ale i z legislativního hlediska opodstatněný pouze v případě, že situaci přímo zavinil člověk, jako tomu bylo například při úhynu samičky po pozření otrávené návnady. Návrhy, aby obec zajistila čápům ochranu před nepříznivým počasím, ptáky přikrmovala nebo jim nabízela materiál na úpravu hnízda, a že skutečně v diskusi padají, naopak akceptovat nelze.

Čapí hnízdo v Hluboké nad Vltavou.
První čápi už na jihu Čech sedí na vejcích. V Netolicích a Strunkovicích

„Takoví lidé ale dokážou být mnohdy velmi nepříjemní až agresivní,“ posteskla si starostka. I na základě opakovaného nátlaku veřejnosti obec vyvolala loni na podzim jednání s krajským úřadem a odborníky, kteří posoudili stav dubenského hnízda. Podle nich je v pořádku a není třeba je upravovat. Jak si navíc přečtou všichni, kdo chtějí přenos z hnízda sledovat, situaci mají neustále pod kontrolou pracovníci záchranné stanice, a ti případně rozhodnou, zda je zásah do života čápů žádoucí.

Čápi pozorovaní letos na Budějovicku
Nové Hrady, Trhové Sviny, Borovany, Hluboká u Borovan, Nový Dvůr u Borovan, Ledenice, Lišov, Kvítkovice, Dubné, Strýčice, Čejkovice, Sedlec, Hluboká nad Vltavou – zoo, Hluboká nad Vltavou – zahradnictví, Dolní Bukovsko

Pomoci při pozorování čapích hnízd můžete ornitologům i vy, své postřehy hlašte prostřednictvím této stránky.

Čapí webkamera v Dubném